Blog

Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

29-12-2016

Oświetlenie to obecnie podstawowy element wyposażenia każdego wnętrza, niezależnie od jego przeznaczenia. Czy to salon, kuchnia, biuro, garaż, czy piwnica, potrzebujemy źródła oświetlenia, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i energooszczędne. W większości dostępnych na rynku żyrandoli, lamp i kinkietów musimy montować żarówki. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, jaka żarówka będzie najlepiej spełniała nasze wymogi względem oświetlenia konkretnej przestrzeni. Może to całkowicie zmienić nastrój w pomieszczeniu albo zdecydowanie pomóc nam w pracy. Zerknijmy, zatem, co ciekawego jest w tej chwili na topie. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziecie w ofercie Activejet. 

Żarówki, również te energooszczędne, mogą mieć przeróżne kształty i rozmiary. Dzięki temu łatwiej dobrać je do każdego rodzaju oprawy. Żarówka typu świeczka znakomicie pasuje do lampki nocnej, ponieważ daje łagodne światło. Z kolei żarówka w kształcie kuli charakteryzuje się dużą trwałością, nawet do 8 lat i najlepiej sprawdzi się przy oświetlaniu górnym większych pomieszczeń, choćby salonu. Do lampek stołowych, podłogowych i żyrandoli doskonale nadaje się żarówka klasyczna, zaś kulka lepiej sprawdzi się przy oświetleniu łazienki oraz kuchni.

Kupując żarówkę, należy pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie ma barwa światła. To właśnie dzięki odpowiedniej barwie, ciepłej, zimnej, czy neutralnej, oświetlane przez nas pomieszczenie nabiera charakteru i funkcji.

Ciepłe światło, o indeksie poniżej 3300 K, ma naturalnie relaksujące i odprężające właściwości. Pomieszczenia oświetlone cieplejszymi promieniami wydają się bardziej przytulne. Idealnie sprawdzi się w sypialni lub salonie przeznaczonym do relaksu. Oprócz temperatury, koniecznie należy wziąć także pod uwagę wskaźnik oddawania barw – w pomieszczeniach, w których przebywamy długo, powinien być na poziomie powyżej 90. Pamiętajmy, że ciepłe światło nie wpływa szkodliwie na nasz wzrok.

Światło o odcieniu neutralnym mieści się w przedziale 3200 – 4500K. Ta barwa najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach pełniących jednocześnie rozmaite funkcje. Jeśli na przykład łączymy salon z kuchnią i jadalnią, wówczas ta przestrzeń jest równocześnie miejscem do wypoczynku oraz pracy. Neutralne światło nie będzie zatem ani zbytnio razić, ani rozleniwiać. 

Zimne światło mobilizuje do działania, podnosi koncentrację i doskonale sprawdza się przy pracy. Lampy emitujące zimne światło nadają się do pomieszczeń przeznaczonych do pracy – gabinetów i biur, a także do wnętrz o charakterze sportowym. Diody LED znajdujące się w pomieszczeniach, w których będziemy pracować, powinny mieć wskaźnik oddawania barw powyżej 80.

Przy doborze żarówek należy również zwrócić uwagę na ich moc. Inna będzie zalecana do łazienki, czy kuchni, a zupełnie inna do nastrojowej sypialni, czy salonu wypoczynkowego. Najważniejszy jest czas świecenia – im dłuższy tym lepszy. Żarówki z funkcją „Quick Start”, są skonstruowane tak, by natychmiast się zapalały, a ich włączanie i wyłączanie nie zmniejsza trwałości produktu. Pamiętajmy, żeby kupować żarówki z jak największą dopuszczalną liczbą włączeń i wyłączeń. 

Warto też zwrócić uwagę na oznaczenia na żarówkach. Pamiętajmy przy tym, że zwykłym żarówkom o danej mocy odpowiadają energooszczędne świetlówki o mocy niższej.  Żarówka 40 W - to świetlówka 7-8 W, 60 W - to 11-13 W, 75 W - to 15-16 W, a 100 W - to 18-21 W.