Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Prawidłowe czyszczenie drukarki atramentowej

30-01-2021

O drukarkę trzeba dbać – bez dwóch zdań. Prawidłowa eksploatacja, ale i dbanie o czystość drukarki sprawi, że będzie cieszyła się znacznie dłuższą używalnością gwarantując nam najwyższej jakości wydruki. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu drukarki, dzięki czemu możemy zminimalizować ryzyko awarii urządzenia.

Dostające się do urządzenia drobinki kurzu mogą – na dłuższą metę – mieć negatywny wpływ na pracę drukarki. Resztki tuszu znajdujące się w drukarce również nie są pożądane, ponieważ nie tylko mogą uszkodzić drukarkę, ale i wpłynąć na jakość późniejszych wydruków. Drukarka atramentowa jest dość wrażliwym urządzeniem, które zbudowane jest z wielu elementów i podzespołów – nierzadko dość niewielkich. Nieprawidłowe czyszczenie i eksploatacja mogą sprawić, że elementy te ulegną uszkodzeniu, co wiązać się będzie z dość kosztowną naprawą w specjalistycznym serwisie. – wspomina ekspert Activejet Artur Majewski.

Prawidłowe czyszczenie drukarki atramentowej – co musisz wiedzieć?

Dbając o kwestie bezpieczeństwa koniecznym jest upewnienie się, że drukarka została odłączona od prądu. Proces czyszczenia niemal w każdej drukarce jest bardzo podobny, jednak warto zajrzeć do instrukcji obsługi i odnajdując dedykowany rozdział, zapoznać się z procedurą. Na początku musimy otworzyć pokrywę drukarki, następnie wyciągamy tacę z papierem oraz tusze. Ważne! Podczas czyszczenia warto odłożyć tusze w znacznej odległości od czyszczonej drukarki – zminimalizuje to dostanie się do nich kurzu lub innych zanieczyszczeń.

Czy można czyścić drukarkę sprężonym powietrzem? Zapytaliśmy o to naszego eksperta Artura Majewskiego:

Nie zalecamy korzystania ze sprężonego powietrza czyszcząc drukarkę, ponieważ wdmuchiwane powietrzne może zawierać cząsteczki kurzu, co spowoduje wdmuchanie ich do urządzenia.

Do czyszczenia drukarki możemy użyć specjalnego odkurzacza do urządzeń elektronicznych ze specjalnymi końcówkami, co umożliwi dotarcie do wszystkich miejsc. Po oczyszczeniu urządzenia odkurzaczem przechodzimy do usunięcia zabrudzeń. Tutaj dobrze sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Ściereczkę delikatnie zwilżamy wodą lub dedykowanym środkiem czyszczącym, a następnie dokładnie, acz z uwagą, czyścimy wnętrze drukarki pozbywając się resztek brudu czy tuszu.

W następnej kolejności przechodzimy do czyszczenia rolek transferowych. I tutaj egzamin zda ściereczka z mikrofibry. Po dokładnym oczyszczeniu rolek warto sprawdzić tusze, które mają tendencję do zasychania. Jeśli okaże się, że tusz zasechł możesz samodzielnie go udrożnić. Do tego celu potrzebować będziesz specjalnego płynu do udrażniania głowic. Przed zakończeniem procesu czyszczenia warto upewnić się, że wszystkie styki elektroniczne są czyste.

Ostatnim etapem jest ponowne włożenie tacy z papierem oraz tuszów. Pamiętaj, aby niczego nie robić na siłę – jeśli napotkasz jakąś trudność zerknij do instrukcji obsługi by zminimalizować ryzyko uszkodzenia urządzenia. Po zamontowaniu wszystkich elementów zamknij pokrywę drukarki. Teraz możesz wyczyścić urządzenie z zewnątrz za pomocą specjalnych środków – zapoznaj się z ofertą marki Activejet w której znajdziesz sprawdzone środki czystości.

Czyszczenie nie jest procesem trudnym, jednak należy podchodzić do niego z należytą uwagą. Systematyczność w podjętych działaniach sprawi, że zminimalizujemy ryzyko pojawienia się awarii, a nasze wydruki zawsze będą w doskonałej jakości.