Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak przygotować nietuzinkowe tło do zdjęć?

08-11-2020

Fotografia stała się dość powszechnym hobby – szczególnie w dobie mediów społecznościowych. Wykonując zdjęcia, czy to profesjonalnie czy nie, wiemy, jak ważne jest prawidłowe i odpowiednie tło do zdjęć. Tło może pomóc stworzyć niezwykły klimat zdjęcia, wywołać różne emocje, a nawet wyeksponować niektóre elementy znajdujące się w kadrze czy nadać trójwymiarowości.

Już sama kolorystyka, a nawet faktura tła może wiele wnieść do zdjęcia – za jego sprawą możemy manipulować m.in. barwą fotografii. Wbrew pozorom nie musimy używać profesjonalnych teł. Tak naprawdę ciekawe tło możemy stworzyć samodzielnie w domu – wystarczy nieco kreatywności i kilka niezbędnych przedmiotów. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań dla fotografii typu flat lay!

  1. Kolorowe kartki papieru

Biel jest najpopularniejszym kolorem wykorzystywanym do teł – białe kartki papieru, koc, prześcieradło, ściana, kuchenny blat. Nic dziwnego – to właśnie biel podkreśla wiele atutów fotografowanego przedmiotu, sprawiając, że dobrze się on prezentuje. Nie zmienia to jednak faktu, że białe tło jest na tyle powszechne, że powoli zaczyna odchodzić do lamusa, a jego miejsce przejmują kolory. Najprostszym rozwiązaniem są kolorowe kartki papieru, na których postawimy fotografowane przedmioty. To dość tanie i ciekawe rozwiązanie, będące doskonałą alternatywą dla bieli!

  1. Artykuły codziennego użytku

Choć wyda się to banalne, tak nasza pościel może stanowić doskonałe tło do zdjęć! Pościel zazwyczaj przybiera różne faktury, a także można niej spotkać wiele wzorów – od prostych, geometrycznych kształtów, po kwiatowe motywy. Jeśli tylko dany wzór pasuje do fotografii – wykorzystajmy go! W ten prosty sposób można stworzyć ciekawą aranżację. Równie dobrze w roli tła sprawdzi się koc – w jednolitym kolorze: beż, brąz, a nawet czerń. Inną opcją mogą być podkładki pod talerze – są one zazwyczaj kolorowe, wykonane z różnego materiału. Dobierając je odpowiednio do fotografowanego przedmiotu, stworzymy ciekawą, nietuzinkową kompozycję. A gdyby tak zrobić zdjęcie na podłodze? Zarówno parkiet, jak i panele także świetnie sprawdzą się w roli tła!

  1. Własnoręcznie wykonana tablica

To już bardziej zaawansowany, ręczny proces, ale jakże korzystny! Wystarczy kawałek sklejki i specjalna farba tablicowa, które w duecie stworzą nam tablicę rodem ze szkolnych lat. Sklejkę należy pomalować dwukrotnie, z sześciogodzinnymi przerwami pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Najłatwiej będzie użyć do tego małego wałka, dzięki czemu unikniemy smug i zacieków. Następnie trzeba pozostawić ją na 24 godziny, a kolejnego dnia przeszlifować drobnym papierem ściernym. Teraz możecie już wykorzystać taką tablicę do zdjęć i dodatkowo napisać coś własnoręcznie kredą! Takie tło będziecie mogli dowolnie modyfikować w zależności od fotografowanego przedmiotu i dodatkowo dodać coś od siebie na przykład w postaci sentencji.

  1. Wydrukuj sobie tło!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć ciekawe tło na komputerze, a następnie je wydrukować. To na tyle korzystne rozwiązanie, że programy graficzne dają nam morze inspiracji i pomysłów, które można wykorzystać. Tworząc takie indywidualne tło masz pewność, że jest jedyne i niepowtarzalne! Chcąc cieszyć się doskonałą jakością tła warto sięgnąć po wydajne i dobre jakościowo tusze lub tonery. W ofercie marki Activejet znajdziesz szeroki wybór materiałów eksploatacyjnych, które dobierzesz idealnie do swojej drukarki. Warto zastanowić się także nad wyborem papieru – doskonale sprawdzi się tutaj papier fotograficzny marki Activejet. Marka proponuje aż 5 modeli papieru błyszczącego i 2 rodzaje papieru z powłoką żywiczną. Papiery doskonale radzą sobie z wydrukami i świetnie odwzorowują kolory, co w tym przypadku jest niezwykle ważne!

Stworzenie nietuzinkowego tła do fotografii wcale nie jest trudne, wystarczy puścić nieco wodzę fantazji i zastosować takie rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania!