Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Wabi-sabi – czym jest?

19-11-2020

Wabi-sabi jest japońską filozofią stawiającą na autentyczność i naturalność. Słowo „wabi” odnosi się do pokory oraz życia w zgodzie z naturą. „Sabi” oznacza piękno naturalnego upływu czasu, akceptację procesu przemijania. Styl ten podkreśla zatem piękno niedoskonałości, nietrwałości, szanując prawa natury. To właśnie wabi-sabi mówi o tym, abyśmy dostrzegali piękno nie w kolorowych i sztucznych okładkach gazet, a w wyszczerbionym talerzyku czy pękniętym wazonie. Wszystko, co zostało naruszone zębem czasu zachowujemy, zachwycamy się tym i poddajemy refleksji nad kruchością życia.

Jakie są najważniejsze cechy wabi-sabi?

  1. Naturalność

Naturalność odgrywa tutaj znaczącą rolę – odnosi się ona w dużej mierze do materiałów, które znaleźć można w aranżacjach. Mowa o kamieniach, cegle, drewnie czy terakotach. Biorąc pod uwagę fakt niemalże celebrowania niedoskonałości, wszelkie przedmioty noszące znamiona czasu powinny być wyeksponowane – rękodzieła zatem są tutaj mile widziane. Świetnie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju pamiątki – te stare i podniszczone będą na wagę złota!

Wabi-sabi to także barwy czerpiące z natury, w szczególności kolory ziemi. W aranżacjach można spotkać naturalne beże, brązy, odcienie zieleni, żółci czy błękitu. Nie musimy się jednak ograniczać – ważne, aby zastosowane kolory występowały w naturze. Wrzosowy fiolet czy bordowa cegła również doskonale tu pasują!

  1. Prostota

Proste formy, minimalna ilość zdobień to coś, co widać na pierwszy rzut oka. Wabi-sabi lubi porządek, nie znosi zaś przepychu, zatem próżno szukać tutaj masywnych, niemal topornych mebli czy innych elementów dekoracyjnych. Delikatność to, coś co przyciąga wabi-sabi! Doskonale z tym stylem koresponduje seria lamp wiszących HOLLY marki Activejet. Seria HOLLY wyróżnia się fantazyjną, acz subtelną formą, przypominającą elipsę. Ten łagodny, opływowy kształt wykończony falą, skrywa w sobie szyk i elegancję. W serii dostępne są lampy wiszące – pojedyncze w formie klosza oraz takie o kilku punktach świetlnych, przypominające girlandy roślin. Ich lekka, ażurowa i nieregularna forma nie przytłacza. Lampy wiszące HOLLY dostępne są w 2 klasycznych kolorach - czarnym i białym. Lampa wisząca HOLLY zarówno w dużej, pojedynczej wersji, jak również pod postacią zebranego grona, podkreśli walory pomieszczenia w stylu wabi-sabi. Spisze się idealnie nad stołem jadalnianym, wyspą łączącą kuchnię z salonem czy nad kanapą.

Ale to nie wszystko. W serii HOLLY znajdziemy także dwa rodzaje listew reflektorowych – czteropunktowe i trzypunktowe oraz pojedyncze reflektorki. Listwy reflektorowe służą do oświetlenia pomieszczenia – doskonale komponują się z lampą wiszącą z tej samej serii. Reflektorki z kolei świetnie sprawdzą się np. w kąciku do czytania - możemy zamontować je bezpośrednio nad fotelem i z łatwością sterować kątem padania światła podczas czytania. Reflektorki doskonale nadają się do oświetlenia lustra – można zamontować je z jego boków lub bezpośrednio nad nim. Na koniec wreszcie – reflektorki idealnie sprawdzą się jako źródło światła służące do oświetlenia konkretnego przedmiotu – popękanej figurki czy ceramiki, których walory dekoracyjne chcemy szczególnie podkreślić.

  1. Rośliny

W aranżacji wabi-sabi nie może zabraknąć roślin, które dodają wnętrzu przytulności, ciepła, ale i pełnić będą funkcję dekoracyjną. Doskonale odnajdą się tutaj wszelkiego rodzaju sukulenty, ale i kwiaty dekoracyjne, takie jak fikusy czy calathea.

Wabi-sabi to styl cieniący sobie spokój i brak pośpiechu. To tutaj doceniamy ulotność chwili, uświadamiamy sobie, że czas pędzi nieubłaganie i nikt nie jest w stanie przed nim uciec. Docenienie drobiazgów czy wyeksponowanie pamiątek, które już dawno przestały być modne jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość tego stylu!