Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Pokój dla rodzeństwa – jak urządzić?

20-11-2020

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa jest nie lada wyzwaniem, wszak dzieci mogą mieć różne zainteresowania czy gust. Każde dziecko chce mieć swoją przestrzeń, gdzie będzie mogło wypoczywać, uczyć się czy relaksować. Każde dziecko potrzebuje swojego miejsca na ubrania, książki czy zabawki. Jak zatem urządzić pokój dla rodzeństwa? Istnieje na to sposób – wystarczy podzielić pokój na osobne strefy i zagospodarować je tak, by dzieci miały wspólną, a jednak nieco osobną przestrzeń.

Podział na strefy sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy mamy dzieci różnej płci lub gdy jedno dziecko jest znacznie starsze. Przejrzyste strefy można wykonać za pomocą pomalowania ścian farbami o różnych kolorach – ważne, by barwy te nie kłóciły się ze sobą, a dobrze współgrały. Można, na przykład, sięgnąć po jeden kolor w różnych odcieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wytapetować jedną część pokoju, nakleić naklejki lub pozwolić dzieciom na powieszenie na ścianach plakatów z idolami, czy wybranymi przez siebie rzeczami. Nie możemy zapomnieć o strefie do przechowywania – ważne jest, aby nauczyć dzieci odpowiedniego zarządzania daną przestrzenią. Wszystkie zabawki, akcesoria czy gadżety powinny mieć zatem swoje miejsce. Można do tego wykorzystać ozdobne pudełka, kosze lub skrzynie.

Jeśli przestrzeń na to pozwala warto postawić dwa osobne łóżka i zaaranżować przestrzeń wokół nich, jeśli jednak nie wchodzi to w grę dobrym rozwiązaniem będzie piętrowe łóżko. W strefie wypoczynkowej warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ciekawe propozycje przedstawia marka Activejet. Lampka dekoracyjna LED Activejet MIKI dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych: niebieskim i różowym. Ta przypominająca myszkę lampka będzie pełnić zarówno rolę lampki nocnej, jak i stanie się niebanalną dekoracją.  Lampka pozbawiona jest ostrych krawędzi, o które dziecko mogłoby się skaleczyć. Dodatkowym atutem lampki jest to, że można po niej także rysować flamastrami, dzięki czemu dzieci spersonalizują lampkę zgodnie ze swoimi upodobaniami. Przyjemne i delikatne światło o 3 barwach (ciepłej, neutralnej, zimnej) czyni lampkę funkcjonalnym i doskonałym gadżetem, ładowanym za pomocą uniwersalnego portu USB. Podobnym produktem jest lampka PIGI – kształtem przypominająca świnkę.

Lampka nocna to jednak nie wszystko – ważne jest także oświetlenie strefy przeznaczonej do nauki. W tej roli doskonale sprawdzi się lampka FIXI marki Activejet. Lampka dostępna jest w czterech kolorach: białym, różowym, niebieskim i szarym. Wyróżnia się ona elastyczną główką, pomagającą oświetlić miejsca, które akurat tego potrzebują. Podobnie jak lampki MIKI i PIGI, tak i FIXI można ładować za pomocą uniwersalnego portu USB.

W dziecięcym pokoju nie może zabraknąć górnego oświetlenia – będącego niemalże podstawą każdego pomieszczenia. Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu finezyjna seria lamp wiszących HOLLY. Lampy wiszące HOLLY dostępne są w 2 klasycznych kolorach – czarnym i białym. Znakiem charakterystycznym serii HOLLY jest jej fantazyjna forma. HOLLY wygląda jak rozwijający się właśnie kwiat czy odwrócona misa na owoce, zakończona zgrabną elipsą. Łagodny, opływowy kształt wykończony falą, przywodzącą na myśl starożytny znak nieskończoności, ma w sobie elegancję i szyk. W serii dostępne są lampy wiszące - pojedyncze w formie klosza oraz takie o kilku punktach świetlnych, przypominające girlandy roślin. Ich lekka, ażurowa i nieregularna forma nie przytłacza, co w dziecięcym pokoju jest bardzo ważne.

By nadać pomieszczeniu przytulności warto sięgnąć po miękkie tekstylia i przyozdobić nimi na przykład łóżko. Koce w pokoju dziecięcym z pewnością przydadzą się także w momencie zabaw na podłodze – w chłodniejsze wieczory można się nimi okryć lub na nich usiąść. Prostota i zachowanie uniwersalności będą tutaj na wagę złota!

Warto pamiętać, że nasze pociechy szybko rosną i zmieniają się, dlatego aranżacja wspólnej przestrzeni powinna być dobrze przemyślana, by uniknąć kolejnego remontu za rok czy dwa. Urządzenie pokoju dla rodzeństwa jest niemałym wyzwaniem, jednak znając kilka sztuczek, można stworzyć przyjemną i spokojną przestrzeń, w której dzieci będą mogły bawić się, uczyć i rozwijać.