Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Utylizacja pustych tuszów i tonerów

06-10-2020

W ostatnim czasie coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska – pojawiła się między innymi obowiązkowa segregacja odpadów, dzięki której każdy przedmiot użytku codziennego ma swoje miejsce, kiedy przychodzi jego czas. Podobna rzecz dzieje się z zużytymi tuszami i tonerami, które powinniśmy utylizować. Niestety – jak wynika z badań – aż 75% zużytych tuszów i tonerów ląduje w koszu na śmieci, co jest błędem. Praktyk tych powinniśmy zaprzestać, ponieważ nawet puste tusze czy tonery mogą być niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby z należytą uwagą podejść do tematu utylizacji tuszów i tonerów.

Zacznij od zaraz!

Korzystając z drukarki nie zastanawiamy się nad tym, jakich materiałów użyto do tego, aby proces drukowania przebiegał w dany sposób. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niewłaściwe gospodarowanie zasobami eksploatacyjnymi mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze środowisko. W chwili, gdy komputer informuje nas o niskim lub zerowym poziomie tuszu czy tonera, czym prędzej zaopatrujemy się w nowy tusz, a stary… najczęściej wyrzucamy do śmieci.

„Nie powinniśmy bagatelizować tego, co dzieje się w środowisku. Pamiętajmy, że to my w nim żyjemy – my i nasi bliscy! Biorąc pod uwagę, że tylko 8-10% z wykorzystanych tuszów trafia do utylizacji, aż strach pomyśleć co dzieje się z pozostałą resztą! Zwróćmy uwagę na ustawę o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 z dnia 20.06.2010r.), która mówi o obowiązku unieszkodliwienia materiałów niebezpiecznych, do których zaliczyć można zużyte kasety po tonerach czy tuszach.” – podkreśla Paweł Leduchowski ekspert Activejet.

Dlaczego zużyte tusze i tonery są niebezpieczne dla środowiska?

Materiał, z jakich zbudowane są tusze i tonery są tworzywami sztucznymi, przez co ich naturalny rozkład może trwać nawet kilkaset lat! Pozbywając się tuszy czy tonera w niewłaściwy sposób możemy mieć zatem pewność, że jeszcze przez długi czas będzie obecny w środowisku.

„Musimy pamiętać o tym, że nigdy nie zużyjemy do końca środka barwiącego znajdującego się w tonerze czy tuszu. Ze względu na pozostałe tam resztki, czyli substancje chemiczne, tusze i tonery musimy poddać utylizacji. W tonerze przykładowo znajduje się proszek, w którego skład wchodzi pigment, żelazo i żywica. Co ważne – wydrukowane kartki nie są szkodliwe dla otoczenia, niemniej pozostawiony proszek w obudowie już tak.” – zaznacza ekspert Paweł Leduchowski.

Procedura utylizacji – Activejet

O to, jak wygląda procedura utylizacji tuszów i tonerów Activejet zapytaliśmy eksperta – Pawła Leduchowskiego:

„Każdy producent materiałów eksploatacyjnych jest zobligowany do zorganizowania sytemu zbiórki zużytych produktów. I my to właśnie robimy. Specjalnie wdrożony system utylizacji odpadów pozwala naszym klientom na bezpłatną utylizację materiałów eksploatacyjnych. Ponadto nasze tusze posiadają specjalną, unikatową kopertę na pusty tuszów. Po wyczerpaniu środka barwiącego, wystarczy włożyć tusz do koperty, zakleić i wrzucić do skrzynki pocztowej. Wysyłka jest całkowicie bezpłatna, a tylko od nas zależy, czy i kiedy zaczniemy chronić nasze środowisko.”

Zadbaj o środowisko!

I Ty możesz wesprzeć Matkę Ziemię i zadbać o to, aby zużyte materiały eksploatacyjne trafiły tam, gdzie powinny. Większość sklepów zajmujących się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych mówi o szkodliwości nieprzestrzegania zasad prawidłowej utylizacji. Oferują oni zatem możliwość pozostawienia zużytego produktu w miejscu, gdzie został zakupiony. Sprzedawca dba o to, aby trafiły do utylizacji. Jakie płyną z tego korzyści? Jednym z ważniejszych punktów, o których wspominaliśmy na łamach niniejszego artykułu to dbanie o środowisko. W chwili, kiedy oddajemy puste tusze i tonery do utylizacji przyczyniamy się do redukcji powstawania elektrośmieci. Warto pamiętać, że niektóre podzespoły trafiają, w ramach recyklingu, do ponownego obiegu.

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, co zrobić ze zużytym tuszem lub tonerem – czy wyrzucić go do śmieci; odłożyć? Ustawa o odpadach zabrania wyrzucania takich produktów do zwykłego śmietnika, o czym warto pamiętać! Z drukarek, jak i tuszów korzystajmy zatem świadomie i odpowiedzialnie – pamiętajmy o zagrożeniach, jakie niesie za sobą nieodpowiednia utylizacja. Nie bagatelizujmy jej, zadbajmy o środowisko.