Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Tonery czy bębny – co powinieneś wiedzieć?

06-09-2020

Użytkownicy drukarek laserowych, zwłaszcza ci, którzy sami muszą dbać o wymianę materiałów eksploatacyjnych czy części zapewne kojarzą podane w tytule pojęcia. Problem polega zazwyczaj na zrozumieniu różnicy, ponieważ często, gdy wiemy już, że nasza drukarka nie drukuje, a papier jest, dochodzi do pomyłek czy zużyciu uległ toner czy bęben. Warto jednak wiedzieć, że – choć wydaje się to nieprawdopodobne – budowa drukarek laserowych jest dużo mniej skomplikowana niż drukarek atramentowych, zatem zdobycie tej niewielkiej ilości wiedzy w całości powinno ułatwić pracę z twoją drukarką.

Toner i bęben – jak je odróżnić?

Toner to potoczna nazwa wkładu laserowego. W środku szczelnie zamkniętego, plastikowego pojemnika znajduje się proszek określany jako wkład laserowy. Sproszkowana substancja będzie się wydobywać z tonera tylko wtedy, gdy zostanie on prawidłowo włożony do drukarki. Fundamentem bębna jest natomiast walec pokryty materiałem światłoczułym. Bęben umożliwia cały proces wydruku, ponieważ poprzez fakt ciągłego naelektryzowania (dodatnie lub ujemnie) przyciąga on sproszkowany wkład laserowy, by trafił on na powierzchnię papieru. Co ważne, bęben zazwyczaj stanowi stałą część pojemnika, w którym znajduje się również sproszkowany toner.

Wymieniając cały pojemnik – wymieniasz obie jego części: wkład laserowy i naelektryzowany walec. Istnieją jednak modele tonerów, gdzie bęben stanowi osobną część mechanizmu, gdyż bęben może być częścią drukarki. Zwykle zmniejsza to prawdopodobieństwo pomyłki. Producent informuje klienta, że bęben zawarty w drukarce powinien wystarczyć na określoną ilość wydruków, która zwykle jest kilkukrotnie większa niż eksploatacja tonera.

Jak odróżnić czy problem z drukowaniem polega na braku tonera lub uszkodzeniem bębna? Podpowiada ekspert Activejet Paweł Leduchowski: „Informację o brakach we wkładzie laserowym najłatwiej wyczytać z poprzedzających zatrzymanie drukowania wydruków. Obraz powinien być wyblakły lub w niektórych miejscach – zupełnie tracić swoją widoczność. Zazwyczaj jednak oprogramowanie drukarki automatycznie informuje nas o braku tonera poprzez powiadomienie w programie obsługującym ją. W przypadku bębna zużyciu ulega walec elektrograficzny, a dokładniej jego warstwa światłoczuła, która po pewnym czasie funkcjonowania sprzętu może mieć problemy z odtworzeniem drobnych elementów i detali. Wydruk staje się nieprecyzyjny i brakuje mu odpowiedniej ostrości.”

Znając te różnice w budowie sprzętu możemy lepiej radzić sobie z dysfunkcjami drukowania. Najpierw powinniśmy zaobserwować jaki problem występuje w samej jakości wydruku. Wyblakłe kolory i zaniki pewnych elementów tekstu czy grafiki powinny poinformować nas o potrzebie wymiany tonera. Wymiana może jednak nie być potrzebna od razu. Warto wypróbować metodę wyjęcia tonera i potrząśnięcia nim. Dzięki tej czynności proszek rozłoży się równomiernie, a jeśli z jego położeniem był problem, wydruki powinny wychodzić w wyraźnej i żywej czerni. Problem z tonerem powoduje także powstawanie plam na drukowanym dokumencie, wtedy warto sprawdzić także drukarkę od środka, ponieważ jej wewnętrzne części również mogły zostać zabrudzone – to informacja o nieszczelności komory. Wydruki pełne i w żywym kolorze, ale nieostre i niskiej jakości zwracają uwagę na bęben. Na arkuszu mogą również pojawić się białe lub kolorowe kropki. Początkowo warto zastosować opcję czyszczenia bębna, dostępną w drukarce lub – przy występowaniu większych tego typu plam – wyjąć bęben z drukarki, sprawdzić czy to na nim znajdują się zanieczyszczenia odpowiadające tym na wydruku, po czym oczyścić go ręcznie za pomocą wacika. Dysfunkcję bębna można również poznać po drukowaniu linii w poprzek lub wzdłuż strony na każdym drukowanym dokumencie. Warto wiedzieć, że zaniechanie związane z wymianą bębna może prowadzić do wybuchu wewnątrz drukarki, powodowany zwykle przez zbyt dużą ilość zużytego proszku w pojemniku, który wysadza pokrywę. Wybuch pojemnika powoduje zupełnie czarne wydruki, zaplamienie bębna oraz większości części wewnątrz drukarki, które następnie trzeba będzie wyczyścić, by przywrócić ją do prawidłowego funkcjonowania.  

Kupując drukarkę, a także w trakcie jej użytkowania warto poznać jej budowę. Jeśli bęben jest zamontowany osobno od tonera istnieją znacznie mniejsze szanse na jego uszkodzenie i jego częsta wymiana absolutnie nie musi być konieczna. W niektórych modelach drukarek bęben ma wydajność wydruku dziesięciokrotnie większą od pojedynczego tonera. Jeśli jednak obie te części są zamontowane razem jako elementy wkładu do drukarki, naturalnie ich wymiana jest równoczesna. Znajomość wyglądu i funkcji tych części pozwoli ci uniknąć pomyłek oraz szybko i efektywnie rozpoznać potrzebę wymiany jednego lub obu z nich.