Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak niekonwencjonalnie podświetlić schody taśmą LED

04-04-2020

Taśmy LED, od kiedy stały się popularne, wykorzystywane są do podświetlenia wielu różnych elementów w domach. Jednym z najczęstszych przykładów jej zastosowania, stało się podświetlenie schodów. I to jednak można zrobić na różne sposoby. Zobaczmy, jakie są te najciekawsze.

 

Taśma LED na stopniach

Taśma LED okazała się doskonałą opcją na ciekawe podświetlenie stopni schodów w mieszkaniu. Najczęściej stosuje się technikę montowania taśmy pod stopniami, aby paski były ukryte przed wzrokiem, a jednocześnie ciekawie podkreślały kształt stopnia, nadając wnętrzu wrażenia tajemniczości. To rozwiązanie sprawdza się najlepiej, gdy schody zostaną przystosowane do zamontowania taśmy LED jeszcze na etapie ich tworzenia. Polega to na wcześniejszym wyfrezowaniu w stopniach kanałów, które ułatwią osadzenie pasków LED. Dodatkowo można pomyśleć o rozprowadzeniu przy schodach paska zasilającego oświetlenie.

Oczywiście nie każdy na etapie montażu myśli o taśmach LED, dlatego w wielu domach takiego przygotowania nie ma. Nic nie szkodzi. Nowoczesne taśmy są na tyle łatwe w montażu, że bez problemu umocujemy je na schodach. Jeżeli nie mamy miejsca, aby zrobić to na podstopniach, możemy paski przykleić do brzegu schodów po zewnętrznej stronie. Kiedy zostaną prawidłowo przymocowane, zapewnią ciekawy wystrój i nie będą przeszkadzać podczas wchodzenia.

Różnorodność wyboru taśm LED sprawiła, że aktualnie możemy wykonać podświetlenie schodów jedną barwą światła lub postawić na kolorystykę RGB czy RGBW. Takie rozwiązanie zapewni ciekawsze efekty barwowe i wprowadzi miły, romantyczny nastrój do wnętrza.

 

Taśma LED przy poręczach schodów

Ciekawy efekt możemy uzyskać, montując taśmę led na poręczy schodów. Aranżacja ta jeszcze lepiej wygląda, gdy schody umieszczone są przy ścianie, gdyż wtedy, padające z taśm światło odbija się od nich, nadając nieco trójwymiarowego efektu. Jeżeli poręcze przymocowane są do ściany, można stworzyć wyjątkową atmosferę, umieszczając taśmę LED na dolnej powierzchni poręczy. Sam pasek zostanie wtedy ukryty, pozostawiając miłą barwę światła, rozjaśniającą stopnie i fragment ściany. Taśmy LED świetnie prezentują się również, gdy schody umieszczone są przy szklanej balustradzie lub same wykonane są ze szkła. Zapalając diody przy wyłączonym górnym świetle, możemy stworzyć efekt szklanej tafli, która nada naszemu mieszkaniu niepowtarzalnego wystroju.

 

Taśma LED na krawędziach stopni

Takie rozwiązanie może mieć zarówno charakter ozdobny, jak i praktyczny. Umieszczenie taśmy LED na krawędzi schodów, pozwala na rozświetlenie całej drogi i dokładne podkreślenie kolejnych stopni. Ten sposób doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, które nie są odpowiednio doświetlone, zapewniając bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia. Taśmy LED na krawędzi schodów wykorzystywane są często w miejscach publicznych – biurach lub galeriach, gdzie mają zapewniać widoczność wszystkich stopni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką dekorację stworzyć również w domach. Odpowiednio dobrana barwa diod LED wpłynie na stworzenie miłego nastroju, a jednocześnie podkreśli całą powierzchnię schodów.

 

Podświetlenie schodów taśmą LED – coraz popularniejsze rozwiązanie dekoracyjne

Zastosowanie taśm, LED na schodach może pełnić dwie funkcje: dekoracyjną i praktyczną. Każde z podanych wyżej rozwiązań wpłynie nie tylko na miłą atmosferę w domu, ale również w pewnym stopniu podświetli schody, co może okazać się przydatne, gdy nie chcemy zapalać światła górnego lub lamp bocznych. Łatwość montażu oraz możliwości regulacji natężenie diod w taśmach LED sprawiły, że stały się one bardzo popularne podczas tworzenia dekoracji w domach i mieszkaniach. Coraz częściej spotkać je możemy umieszczone na schodach w różnych, ciekawych aranżacjach.