Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

02-05-2020

Wybierając oświetlenie do domu musimy zastanowić się nad jego barwą. To właśnie barwa światła decyduje o atmosferze w pomieszczeniu i to za jej sprawą, niektóre pokoje wydają się chłodne, a inne ciepłe. Choć wiele osób to bagatelizuje, tak niewłaściwe dobranie barwy światła może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz produktywność.

Barwa światła – rodzaje

Barwę światła wyraża się w Kelwinach (K), co oznacza, że im wyższa ich wartość, tym światło jest chłodniejsze. Wyróżniamy trzy rodzaje świtała:

  • ciepłe, mające temperaturę barwową poniżej 3500K
  • neutralne – 4000K – 4500K
  • zimne – powyżej 5500K.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że barwa światła wpływa na nasz organizm. Oddziałuje między innymi na nasze samopoczucie czy koncentrację. Urządzając mieszkanie musimy mieć to na uwadze, i – w zależności od pomieszczenia – powinniśmy dobrać odpowiednie oświetlenie.

  • Zimna barwa światła wpływa na nasze pobudzenie oraz koncentrację. Zazwyczaj barwa ta wykorzystywana jest w halach produkcyjnych, gabinetach lekarskich czy warsztatach. Sprawdza się również w pomieszczeniach biurowych oraz takich, gdzie wykonywane są prace wymagające dużej precyzji.
  • Neutralna barwa światła, podobnie jak zimna, również wpływa na nasze pobudzenie. Często wykorzystuje się je jako oświetlenie ogólne.
  • Ciepła barwa światła nadaje pomieszczeniom przytulności, oraz koreluje z wypoczynkiem – pobudza wydzielanie się melatoniny.

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Każde pomieszczenie wymaga dopasowania do niego odpowiedniej barwy światła. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – rodzaj światła ma niebagatelny wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale i nasz organizm. Warto zatem wiedzieć, gdzie sprawdzi się ciepła, neutralna i zimna barwa.

Sypialnia, salon, pokój dziecięcy

Pomieszczenia te zazwyczaj utożsamiane są ze strefą odpoczynku i relaksu, dlatego też w tym wypadku idealnie sprawdzi się ciepła barwa światła, nadająca pomieszczeniu przytulności. Zagwozdką jest jednak pokój dziecięcy lub młodzieżowy, gdzie zazwyczaj dziecko bawi się, ale i uczy. Dlatego też warto tutaj postawić na dwa źródła światła: ciepłe i zimne, gdzie ciepła barwa będzie oświetleniem głównym (górnym), natomiast oświetlenie zimne będzie zastosowane na biurku.

Kuchnia i łazienka

W tych pomieszczeniach dużo bardziej sprawdzi się neutralne lub zimne światło, choć nie dyskredytujemy ciepłej barwy. Łazienkę warto oświetlić dwoma rodzajami światła: ciepłym i neutralnym, gdzie światło ciepłe będzie ogólnym, a neutralne zostanie zastosowane punktowo przy lustrze. Dlaczego? Światło neutralne znacznie lepiej odda naturalny odcień naszej skóry, co ułatwi nam wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych.  Zimna barwa natomiast sprawdzi się w kuchni, jako światło punktowe – np. nad blatem, zaś nad stołem, gdzie spożywamy posiłki, stosuje się barwę ciepłą.

 

Domowe biuro

Pracując przy komputerze ciągle wpatrujemy się w ekran, co może powodować przemęczenie zarówno oczu, jak i całego organizmu. Ogólne oświetlenie odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ powinno być tak dobrane, aby nasz organizm dobrze funkcjonował – bez dodatkowego uczucia przemęczenia. W domowym biurze idealnie sprawdzi się neutralne światło, które zbliżone jest barwą do światła słonecznego (4000 K). Zimna barwa natomiast będzie kluczowa w momencie, gdy dopadnie nas zmęczenie – lampka biurkowa o tej barwie sprawdzi się znacznie lepiej niż kawa!

Urządzając mieszkanie znacznie częściej przywiązujemy uwagę do takiego wyboru lamp, by pasowały do całego pomieszczenia. Kwestią drugorzędną staje się barwa światła, co jest błędem. Musimy pamiętać, że oświetlanie, w jakim przyjdzie nam wypoczywać czy pracować będzie na nas oddziaływać. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą barwy światła. Dzięki temu, w zależności od sytuacji, możemy manewrować barwą i wykorzystać wtedy, kiedy tego potrzebujemy.