Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Papier fotograficzny idealny do domowych wydruków

07-06-2020

Coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia u fotografa. Można powiedzieć, że czynność ta powoli przechodzi do lamusa. Korzystają z niej w dużej mierze miłośnicy aparatów analogowych chcący, by ich klisze zostały w profesjonalny sposób przetworzone w ciemni. Jeśli jednak jesteś posiadaczem zwykłej cyfrówki, warto rozważyć drukowanie zdjęć na własnej drukarce. Papier fotograficzny sprawi, że będą wyglądały dużo żywiej i barwniej niż przeciętny papier do drukarki.

Dlaczego papier fotograficzny będzie lepszym wyborem?

Różni się on od klasycznego papieru strukturą, pokryciem, gramaturą i gęstością. Składa się ponadto z trzech warstw: warstwy spodniej, warstwy podkładu, warstwy obrazu.

Na początek, by wybrać właściwy papier fotograficzny, warto określić rodzaj posiadanej przez nas drukarki. Najczęściej występującymi są drukarki atramentowe, jednak możemy także posiadać drukarki laserowe lub termosublimacyjne. Dlaczego ten element jest ważny przy wyborze? Ponieważ papier fotograficzny ma inne właściwości, gdy jest przeznaczony do konkretnej drukarki. Przy papierze do drukarek atramentowych nacisk położony jest na nierozmazywanie atramentu, w przypadku drukarek termosublimacyjnych tworzone są specjalnie dla nich papiery z folią barwiącą w trzech kolorach – uważa się, że efekt z tego typu drukarek jest najbardziej atrakcyjny. Natomiast papier do drukarek laserowych jest najmniej popularny, ponieważ druk laserowy słabiej oddaje kolory niż ten atramentowy.

 

Wiele firm oferuje różne rodzaje papierów fotograficznych do danego typu drukarki. Jak zatem wybrać najlepszy? To cechy papieru sprawią, że twoje zdjęcia wydrukują się w najwyższej jakości. Zawsze powinny być one określone na opakowaniu, czy w opisie produktu na stronie internetowej. Czasami producenci drukarek sami wskazują na najwłaściwsze papiery fotograficzne dla ich produktu. Jeśli już ustaliliśmy jaką nasza drukarka obsługuje technologię druku, warto sprawdzić także maksymalną rozdzielczość, gramaturę i format – wszelkie te informacje powinny znaleźć się w instrukcji lub ustawieniach drukowania. Warto także na początku ustalić przeznaczenie zdjęcia – jeśli mamy zamiar włożyć je do albumu i uczynić z niego pamiątkę rodzinną, lepiej kupić papier lepszej jakości.

Cechy papieru fotograficznego, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • format – przeciętna drukarka ustawiona jest na obsługiwanie formatu A4. Być może jednak ma więcej możliwości, a nigdy tego nie sprawdziliśmy. Papier fotograficzny dostępny jest w różnych formatach; A3, A4, zdjęcia 10x15 itd. Najlepiej wybrać taki format, który twoja drukarka najlepiej obsługuje, możesz to przetestować na papierze klasycznym;
  • gramatura – jeden z najważniejszych parametrów, który określa sztywność zdjęcia oraz jego wytrzymałość. Jeżeli zależy nam, żeby zdjęcie stało się pamiątką i przetrwało dłuższy czas warto wybrać papier z gramaturą powyżej 200 g/m². Papiery o niższej gramaturze również mogą się sprawdzić, ale zdjęcie może przetrwać znacznie krócej. W tym wypadku również należy sprawdzić z jaką wartością gramatury może współpracować nasza drukarka;
  • rodzaj powłoki – czyli efekt, który chcemy uzyskać, do wyboru mamy: błyszczący, półbłyszczący, matowy, półmatowy, jedwabisty, satynowy oraz perłowy;
  • gradacja – czynnik określający stopień kontrastu na drukowanym obrazie. Do wyboru jest papier jednogradacyjny i zmiennogradacyjny. Pierwszy ma z góry ustalony kontrast, drugi przeznaczony jest do własnoręcznego ustalania kontrastu, co jednak jest elementem bardziej przydatnym dla bardziej zaawansowanych fotografów;
  • odczyn pH – decyduje on o trwałości papieru. Papier kwaśny będzie gorszej jakości niż papier bezkwasowy.

Z pomocą przychodzi marka Activejet oferująca szeroki wybór papierów fotograficznych – o różnej gramaturze i różnym rozmiarze. W ofercie znajdziesz: aż 5 modeli papieru błyszczącego i 2 rodzaje papieru z powłoką żywiczną. Papiery doskonale radzą sobie z wydrukami i świetnie odwzorowują kolory, co w tym przypadku jest niezwykle ważne.

Mając wiedzę na temat własnej drukarki oraz znając czynniki określające papier fotograficzny, wybór idealnego dla własnych celów powinien być błahostką. Dzięki temu w krótkim czasie będziesz mógł cieszyć się zdjęciami, których jakoś nigdy nie wywołałeś i leżą od lat na dysku komputera. Dzięki różnym formatom masz możliwość tworzenia w domu własnego albumu, zdjęcia do ramki czy plakatu ze zdjęciem na ścianę. Idealny papier fotograficzny sprawi, że jakość i trwałość tego zdjęcia nie będzie różnić się niczym od fotografii wywołanej w studio.