Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Papier do drukarek rodzaje, przeznaczenie, gramatury

20-12-2020

Papier jest niezbędnym elementem w momencie, kiedy chcemy coś wydrukować – dokumenty, materiały dydaktyczne i wiele, wiele innych. Zazwyczaj korzystamy ze standardowego papieru A4. Jednak co zrobić w momencie, kiedy chcemy wydrukować ulotkę, wizytówkę lub zaproszenie? Tradycyjny papier może nie być tym, czego poszukujemy, jednak istnieją inne rodzaje papieru o szerokim spektrum możliwości. Ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakich wydruków potrzebny będzie nam papier?

Papier powinien zostać dostosowany zarówno do drukarki, jak i przeznaczenia drukowanych materiałów – nieodpowiednio dobrany papier może doprowadzić douszkodzenia drukarki. Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę?

Gramatura papieru – to nic innego, jak waga arkusza papieru podawana w gramach na metr kwadratowy. Parametr ten informuje kupującego o sztywności arkusza – im gramatura większa, tym cięższy i sztywniejszy papier. 

Papier do codziennych wydruków posiada gramaturę w przedziale od 80 do 100 g/m2. Papiery wykorzystywane do drukowania np. wizytówek cechują się gramaturą od 160 do 250 g/m2. – wspomina ekspert Activejet Artur Majewski

Grubość – często mylona jest z gramaturą, niemniej to osobny parametr odpowiadający na reakcję papieru na zaginanie. Tradycyjny arkusz papieru ma ok. 110 mikronów grubości. Im wyższa wartość, tym papier grubszy.

Warto pamiętać, że zbyt duża grubość papieru może spowodować awarię drukarki, w szczególności, kiedy urządzenie nie jest przystosowane do takiej formy wydruków. – podkreśla ekspert Activejet Artur Majewski

Klasa papieru – odpowiada za jasność papieru do drukarki. Najwyższa klasa oznaczona jest literą A, następnie klasa B oraz C, która jest najbardziej ekonomiczna. Charakteryzuje się nieco żółtawym odcieniem kartek.

Nieprzezroczystość – parametr ten informuje o wchłanianiu światła. Niski parametr nieprzezroczystości może spowodować, że wydruk będzie przebijał na odwrocie, co ma szczególne znaczenie w przypadku dwustronnego zadruku. 

Format – wyróżniamy wiele formatów papieru. Najpowszechniejszym jest format A4, niemniej spotkać można m.in. A3, A5, czy A6. Format jest szczególnie ważny w chwili, kiedy chcemy wydrukować np. zaproszenie, ulotkę czy wizytówkę.

Na rynku spotkać można pokaźną ilość papierów niestandardowych przystosowanych do różnego rodzaju wydruków, jak choćby, wcześniej wspomniane, zaproszenia czy ulotki. Szczególną uwagę zwrócić jednak warto na papiery fotograficzne – doskonałe do domowych wydruków zdjęć.

Jak mówi ekspert Activejet Artur Majewski:

Papiery fotograficzne cechują się wysoką jakością i dają gwarancję odwzorowaniakolorów i trwałości wydruku. Warto sięgać po produkty sprawdzone, posiadające certyfikaty jakości. Marka Activejet proponuje aż 5 modeli papieru błyszczącego i 2 rodzaje papieru z powłoką żywiczną do drukarek atramentowych i 3 rodzaje do drukarek laserowych. Papiery doskonale radzą sobie z wszelkiego rodzaju wydrukami.. Dobrej jakości papier to jednak nie wszystko – ważny jest także zastosowany tusz lub toner. I tutaj z pomocą przychodzi marka Activejet,  która posiada szeroki wybór materiałów eksploatacyjnych. Każdy produkt przeszedł szereg testów, gwarantując najwyższą jakość i niezawodność.

Ciekawą formą papieru jest papier termotransferowy, umożliwiający nadruk prasowanek np.: na koszulkach. Wiedzie on prym w firmach projektujących ubrania. Równie ciekawą propozycją stają się papiery magnetyczne dzięki którym możliwe jest tworzenie magnesów.

Wydawać by się mogło, że wybór papieru do drukarki jest dziecinnie prosty, jednak zazwyczaj wybieramy „pierwszy lepszy” papier. Dopiero po jakimś czasie zauważmy, że – z niewiadomych przyczyn – drukarka zaczyna płatać nam figle. Winny tutaj może być właśnie nieodpowiednio dobrany papier. Wybierając zatem arkusz powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych parametrach, które pozwolą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy.