Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Wydruk zdjęć w wysokiej jakości, tusze i specjalny papier

21-12-2020

Ostatnimi czasy amatorska fotografia skupia wokół siebie całą rzeszę ludzi – fotografujemy niemal wszystko i chętnie dzielimy się swoimi kadrami z innymi. I choć albumy na zdjęcia odeszły do lamusa, ustępując miejsca m.in. kartom pamięci, tak niektórzy z nas chętnie drukują swoje fotografie i przyozdabiają nimi swoje mieszkania, lub obdarowują innych.

Nie ulega wątpliwości, że dobra i wysoka jakość druku to podstawa pięknego zdjęcia. Obecne możliwości technologiczne sprawiają, że możemy cieszyć się doskonałymi fotografiami niemal w każdych warunkach!

Zapis fotografii

Jednym z podstawowych aspektów jest właściwe zapisanie cyfrowego pliku, który daje gwarancję na odpowiednie odwzorowanie kolorów. Wiele aparatów fotograficznych, by zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci, rekomenduje zapis zdjęć w formacie JPG. I o ile w przypadku łapania chwil i przenoszenia ich na dysk komputera, bez obróbki, nie ma to większego znaczenia, tak w momencie bardziej profesjonalnej fotografii odgrywa kluczową rolę. Format JPG uniemożliwia wyłapanie szczegółów na zdjęciu, a podczas obróbki tracone są ważne szczegóły – zazwyczaj kolorystyczne. Właśnie dlatego najlepszym formatem zapisu zdjęć jest RAW lub TIFF. Pomimo tego, że są one znacznie cięższe, dają znacznie więcej możliwości, co także odgrywa znaczenie przy drukowaniu fotografii.

Zwróć uwagę na drukarkę

Drukarka – bez niej jakikolwiek wydruk będzie niemożliwy. Warto jednak zastanowić, jaka drukarka będzie odpowiednia. Jeśli zależy nam jedynie na wydruku fotografii, a drukarka nie będzie wykorzystywana do innych celów, warto postawić na drukarkę termosublimacyjną.

„Drukarki ternosublimacyjne są najlepszymi urządzeniami do wydruków fotografii. Przez wzgląd na to, że służą wyłącznie do drukowania zdjęć, dają gwarancję najwyższej jakości wydruków. Wykorzystują one ciepło do przenoszenia barwnika na nośnik druku. Zazwyczaj barwniki umieszcza się na specjalnej wstędze, która dodatkowo posiada warstwę wodoodporną i chroniącą przed promieniami UV, co jest szczególnie ważne. W drukarkach termosublimacyjnych następuje nakładanie się każdego koloru oddzielnie.” – mówi ekspert Activejet Artur Majewski.

Cena drukarek termosublimacyjnych jest często jednak zbyt wysoka, przez co wykorzystanie jej wyłącznie do domowych wydruków może nie być opłacalne. Nic jednak straconego – wystarczy dobrej jakości drukarka atramentowa, sprawdzone tusze i papier fotograficzny!

Domowe drukowanie fotografii

"Drukarki atramentowe często posiadają funkcję wydruków zdjęć, co w parze z zestawem kolorowych tuszów jest doskonałym wyborem do domowego zacisza. Nowoczesne urządzenia umożliwiają także wydruk bezpośrednioz karty pamięci czy z aparatu, co dodatkowo ułatwia drukowanie.” – podkreśla ekspert Activejet Artur Majewski.

Chcąc wydrukować swoje zdjęcia musimy pamiętać o dobrych tuszach oraz papierze. Wydruk fotografii, można powiedzieć, rządzi się swoimi prawami, przez co musimy zwrócić szczególną uwagę na materiały, jakie zostaną użyte.

Jak wspomina ekspert Activejet Artur Majewski:

"Zastosowany papier powinien być pokryty specjalną powłoką. Drukowane fotografie będą znacznie bardziej wytrzymałe, a kolory doskonale odwzorowane. Papier fotograficzny może mieć wykończenie matowe, półmatowe, z lekkim połyskiem i wysokim połyskiem, a każdy z nich pozwala uzyskać inny efekt wizualny wydruku. Marka Activejet proponuje aż 8 modeli papieru błyszczącego i 2 rodzaje papieru z powłoką żywiczną. Papiery doskonale radzą sobie z wszelkiego rodzaju wydrukami i doskonale odwzorowują kolory, co w przypadku fotografii jest bardzo ważne. Dobrej jakości papier to jednak nie wszystko – ważny jest także zastosowany materiał eskploatacyjny. I tutaj z pomocą przychodzi marka Activejet – producent markowych tuszów i tonerów. Każdy produkt posiada wszelkie niezbędne certyfikaty, gwarantujące najwyższą jakość druku."

Domowe drukowanie zdjęć ma wiele plusów – między innymi pozwala nam zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Chcąc cieszyć się pięknymi wydrukami fotografiami musimy pamiętać o kilku ważnych elementach, dzięki którym uzyskany efekt będzie satysfakcjonujący.