Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Oświetlenie do kuchni - jak wybrać?

21-07-2020

Kuchnia jest miejscem, które potrzebuje zróżnicowanego oświetlenia – nie tylko górnego, ale i punktowego. Strefa kuchenna rządzi się swoimi prawami, dlatego też musimy zadbać o to, aby każdy kąt, na którym przyrządzamy jedzenie, był dobrze doświetlony. Projektowanie i aranżacja kuchni nie należy do najprostszych czynności – liczy się tutaj funkcjonalność, ergonomia, ale i przestrzeń. Kwestia ta dotyczy również oświetlenia.

Podział na strefy

Musimy mieć na uwadze to, jakie funkcje pełnić będzie oświetlenie – czy ma dopełniać aranżację, nadawać wnętrzu estetyki, czy może oświetlać strefę, gdzie przygotowujemy posiłki. Wybierając zatem kuchenne oświetlenie powinniśmy kierować się zasadą podziału pomieszczenia na strefy – to one odpowiadać będą za konkretnie podejmowane czynności. I tak na przykład powinniśmy mieć wydzielone miejsce do robienia porannej kawy, miejsce do gotowania czy krojenia. Każda z tych przestrzeni potrzebuje innego rodzaju oświetlenia – oświetlenia centralnego, zadaniowego, ale i takiego, które pełnić będzie jedynie funkcję dekoracyjną.

Tradycyjnym oświetleniem stają się lampy górne umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest dobre w chwili, gdy nie przyrządzamy posiłków, a idziemy do kuchni, by szybko zrobić na przykład herbatę. Oświetlenie to ma jednak swoje ograniczenia, ponieważ niekorzystnie oświetla przestrzeń, na której pracujemy – mowa tutaj o blacie. To on wiedzie prym w naszych kuchniach, wszak to na nim przygotowujemy niemal wszystko. Właśnie dlatego powinien być doświetlony równomiernie – tak, by światło padało wprost na niego. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie oświetlenie podszafkowe – nie dość, że cały blat będzie dobrze widoczny, to jeszcze linia światła stanie się znakomitym dodatkiem i designerskim połączeniem, które stworzy spójność, eksponując tym samym charakter kuchni!

Jakie oświetlenie podszafkowe wybrać?

Najlepiej sięgnąć po takie rozwiązanie, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i nie obciąży zanadto naszego wzroku. Postaw zatem na neutralne światło – doskonale podkreśli to, co aktualnie znajduje się na blacie i doda przestrzeni uroku. Kluczową kwestią, jaką powinniśmy się kierować podczas wyboru podszafkowego oświetlenia będzie rodzaj źródła światła. Jest to ważne, ponieważ niewłaściwy jego dobór negatywnie wpłynąć choćby na nasz wzrok. Inną, równie ważną kwestią jest zbyt duży pobór prądu – tradycyjne żarówki dość szybko nagrzewają się i pobierają dużo energii, przez co nie do końca sprawdzają się, jeśli chodzi o energooszczędność. Na co zatem się zdecydować?

W ofercie marki Activejet znajdziesz oświetlenie podszafkowe z czujnikiem ruchu – to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych i funkcjonalnych kuchni. W porównaniu do tradycyjnych punktów świetlnych, dzięki płaskim punktom zaoszczędzisz również miejsce przy zwiększeniu ilości światła w pomieszczeniu. Neutralna barwa światła doskonale wkomponowuję się w nastrój otoczenia. W związku z tym, iż nie wydzielają dużo ciepła, doskonale sprawdzą się również w szafach czy garderobach. Spokojnie możesz je stosować w miejscach trudno dostępnych jak poddasza, schowki i szafki. Lampy są bardzo łatwe w montażu, a dzięki wmontowanej technologii LED zaoszczędzisz energię!

Oświetlenie podszafkowe jest niezwykle funkcjonalne i praktyczne, ponieważ doskonale doświetla przestrzeń roboczą blatu, co za tym idzie – ułatwia przyrządzenie posiłków, dodaje wnętrzu charakteru i co najważniejsze: redukuje ryzyko skaleczeń. Warto zatem rozważyć zamontowanie go w swojej kuchni – od razu zobaczysz, jak taka mała rzecz potrafi wpłynąć na otoczenie!