Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Małe jest piękne - jak optycznie powiększyć małe wnętrze przy pomocy światła

06-02-2020

Małe mieszkania to kompaktowa przestrzeń, która wymaga odpowiedniej aranżacji, aby wydawała się bardziej przestronna. Wiele osób stawia na odpowiednie ustawienie mebli lub zastosowanie minimalistycznego stylu, jednak w ciekawy sposób optycznie powiększyć wnętrze można również za pomocą światła. Zobaczmy, jak to zrobić.

 

Postaw na dużą liczbę źródeł światła

Małe pomieszczenia często są ciemne, a przez to wydają się ponure i ciasne. Warto więc postawić na odpowiednie źródła światła w sporej liczbie, nawet w najmniejszych pokojach. Malutka sypialnia wymaga od nas nie jednego, a co najmniej dwóch lub trzech źródeł światła, które rozświetlą ją z kilku stron i zapewnią wrażenie przestronności. Idealnie, jeżeli w sypialni znajdzie się oświetlenie sufitowe, nocna lampa na szafce oraz dodatkowe oświetlenie podłogowe. Oczywiście nie zawsze jest na to miejsce, jeżeli więc pokój ma naprawdę bardzo małe rozmiary, zamiast lampy stojącej na podłodze, zastosować można przywieszane na ścianach kinkiety, zapewniające dobre podświetlenie, przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanej przestrzeni.

 

Zadbaj o odpowiednie rozłożenia światła

Skoro już wiemy, że warto stawiać na więcej niż jedno źródło światła nawet w małym pomieszczeniu, powinniśmy pomyśleć także o odpowiednim rozstawieniu elementów oświetlenia. Wiele osób w małym pokoju używa jedynie lampy przysufitowej, twierdząc, że to w zupełności wystarczy na tak małą przestrzeń. Tymczasem jedna lampa nie poradzi sobie z rozświetleniem kątów nawet w niewielkim pokoju, przez co zostają one zaciemnione. Chcąc temu zapobiec, warto postawić na dodatkowe oświetlenie podłogowe lub kinkiety na ścianach, aby światło padało z różnych miejsc pomieszczenia. Ciekawą opcją jest również podświetlenie półek, łóżka lub kanapy za pomocą taśm LED. Takie rozłożenie światła nie tylko wpłynie na wrażenie powiększenia przestrzeni, ale również pozwoli kontrolować aktualną atmosferę w danym pokoju poprzez zapalanie lub gaszenie poszczególnych elementów oświetlenia.

Postaw na długie lampy wiszące

Poszukując oświetlenia przysufitowego do małego pokoju, najlepiej stawiać na te o wydłużonej formie. Dlaczego? Długa lampa wisząca podkreśli wysokość pomieszczenia, dzięki czemu nie będziemy tak bardzo skupiać się na jego szerokości. Jest to dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, mających wysoki sufit. Doskonałymi produktami do takich aranżacji będą lampy marki Activejet z serii HOLLY.


Wykorzystaj odbicie światła w lustrze

Jeżeli chcemy optycznie powiększyć jakąkolwiek przestrzeń, zastosowanie luster stanowi najlepszą opcję na dobry efekt. Umieszczenie dużego lustra naprzeciwko okna zaskoczy nas pod względem wizualnym i sprawi, że pomieszczenie nabierze rozmiarów. Niestety po zmroku okna zasłaniamy roletą, przez co cały rezultat zostaje zredukowany. Warto wtedy postawić na sztuczne oświetlenie, stawiając lampę w taki sposób, aby jej światło obijało się w lustrze. To również w ciekawy sposób wpłynie na poprawę wizualnej przestronności danego pomieszczenia.

 

Kieruj światło na sufit

Strumień światła, który zostanie skierowany bezpośrednio na sufit, optycznie go podniesie, co wpłynie na wizualne powiększenie pomieszczenia. Do tego celu wykorzystać można klosze przysufitowe z podświetleniem do góry lub zastosować profile aluminiowe LED na łączeniu ściany z sufitem. Takie rozwiązanie wpłynie na wrażenie przestronności, a jednocześnie w ciekawy sposób ozdobi pokój.

 

Wybieraj lampy z przezroczystym kloszem

Przezroczyste klosze przepuszczają więcej światła, jeżeli więc wykorzystamy lampy z takimi elementami w całym pomieszczeniu, będzie ono lepiej rozświetlone, a to wpłynie na wizualne zwiększenie przestrzeni w pokoju.

Oświetlenie małego pomieszczenia – o czym należy pamiętać?

 

Chcąc optycznie powiększyć małe pomieszczenie za pomocą światła, należy pamiętać o tym, że dobrane źródła oświetlenia powinny nie tylko zapewniać jasność, ale również stanowić elementy wystroju, które definiować będą wielkość danego pokoju. Warto także wybierać dobre źródła światła i stawiać je w różnych miejscach tak, aby jak najlepiej wpływały na wizualizację przestrzenną. Dobierając do całości charakterystyczne dodatki, takie jak lustra i przedmioty przezroczyste, sprawimy, że nawet najmniejszy pokój będzie wydawał się przestronny i pełen stylu.