Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak kolorowanie wpływa na rozwój dziecka?

12-02-2020

Kolorowanki to nieodzowny element dzieciństwa. Piętrzą się na sklepowych półkach, leżą w dziecięcych kącikach i często pełnią rolę małego prezentu na różnych imprezach i wydarzeniach rodzinnych. Kolorowanie to przyjemna, wesoła i bezpieczna zabawa każdego malucha. Ale czy oprócz rozrywki kolorowanie daje dziecku coś więcej?

 

Część korzyści płynących z kolorowania widoczna jest gołym okiem. Dzieci kolorując ćwiczą uwagę, często mawiamy także, że „ćwiczą sobie rączkę”, a także pobudzają kreatywność. Jest to niewątpliwy fakt, jednak jak te umiejętności wpływają na rozwój dziecka?

 

Motoryka

Wypełnianie kolorowanek to bardzo dobre ćwiczenie zręcznościowe, wymagające wielu skoordynowanych ze sobą ruchów. Ważny jest nie tylko sam sposób trzymania kredki, lecz również zatrzymanie ręki w odpowiednim miejscu, w taki sposób, aby nie wyjść za linię. Kiedy po latach sięgniemy do kolorowanki łatwo zauważymy, że nie jest to aż takie proste i wymaga ciągłego skupienia, szczególnie w niewielkich polach. Nauka kolorowania to doskonały wstęp do nauki pisania, ponieważ stopniowo uczy doskonalenia chwytu na kredce, a także doskonali w dziecku staranność. Jest to także wstęp do nabycia koordynacji oko-ręka, która jest niezbędna w przypadku uprawiania większości sportów. Kolorowanie jest więc fundamentem umiejętności, które maluch będzie musiał w przyszłości opanować.

 

Zen

Precyzja, cierpliwość i konsekwencja to jedne z najbardziej pożądanych zalet jakie możemy sobie wyobrazić. Tak się składa, że uzupełnianie kolorowanek to doskonały trening dla wszystkich tych sfer. Małe dzieci często mają duże problemy z tym, aby skupić się przez dłuższy czas na jednej czynności. Wszystko jest dla nich fascynujące i zabiega o ich uwagę w każdej chwili życia. Kolorowanie pozwala się wyciszyć od otaczających bodźców, wymaga całkowitej uwagi, aby nie wychodzić za linię, a także zmusza do uważnej obserwacji tego, co robimy. Dzieci, które potrafią skupić uwagę na dłużej będą przyswajać wiedzę znacznie szybciej i łatwiej, dlaczego by więc nie rozwijać tej umiejętności poprzez regularną zabawę.

 

Artysta od małego

Kolorowanie wymaga od dziecka podjęcia wielu decyzji dotyczących używanego przez nie koloru, umożliwiając im zestawianie ze sobą różnych barw oraz popuszczenie wodzy fantazji. Różowa trawa lub niebieskie Słońce to także doskonała okazja do przeprowadzenia małej dyskusji na temat tego, czy maluch wolałby je widzieć w takim kolorze, a może zdążył już zmienić zdanie i chętnie przemalowałby je na czerwono?

Nauka

Dziecięce kolorowanki najczęściej przedstawiają sytuacje i obiekty z życia codziennego, które uczą rozpoznawania i zapamiętywania różnych słów oraz zachowań. Nie bez znaczenia jest także nauka nazw używanych przez dziecko kolorów, którą zawsze można wzbogacać o nowe barwy.