Blog

Jaki papier do drukarki wybrać?

21-12-2016


Kupując papier do drukarki warto się chwilę zastanowić, a nie łapać pierwszy lepszy, jaki wpadnie nam w ręce. Nie dość, że pomoże nam to nieco zaoszczędzić, to wpłynie również, na jakość wydruku oraz sprawność techniczną drukarki.

Ważna jest nie tylko gramatura, ale też kolor papieru i jego połysk. Należy zwrócić uwagę na format papieru. Ważnym wskaźnikiem, jakości jest gramatura, czyli waga metru kwadratowego podana w gramach. Od gramatury zależy grubość kartek, ich wytrzymałość oraz jakość druku. Wybierając papier warto sprawdzić wcześniej możliwości swojej drukarki, w tym jej rozdzielczość druku.  Przy doborze papieru liczy się też jego klasa. A, to papier najwyższej, jakości, zapewniający idealny kontrast i dobre odwzorowanie kolorów. Większość typów papieru do codziennego użytku jest niepowlekana. Oznacza to tyle, że nie posiada on specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest bardziej wytrzymały, mniej przezroczysty. 

Papier powlekany specjalną powłoką idealnie odwzorowuje kolory, pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu. Nadaje się do drukowania obrazów, fotografii. W ofercie znajdziesz też papier wodoodporny, ze specjalną powłoką, która uodparnia zarówno same kartki, jak i druk, na działanie wody.

Do codziennego użytku w domu, czy biurze najlepszy jest papier niepowlekany, odpowiedni do druku monochromatycznego, kolorowego i pasujący do większości drukarek dostępnych na rynku. Jego jakość powinna umożliwiać drukowanie bieżących dokumentów, raportów, czy faktur. Trzeba zawsze pamiętać, z jakiej drukarki będziemy korzystali i na tej podstawie wybrać papier uniwersalny, papier do druku atramentowego, papier do druku laserowego albo papier do druku igłowego.  Skąd te wszystkie różnice? Biorą się one z różnej techniki działania drukarek. Papier, który sprawdzi się przy użyciu tuszu, niekoniecznie nadaje się do drukowania za pomocą proszku. Dlatego najlepiej kupować papier odpowiedni do konkretnego rodzaju drukarki.

Wiele rodzajów papieru do użytku codziennego jest przeznaczona zarówno do druku monochromatycznego jak i kolorowego. Możemy jednak spotkać papier specjalistyczny do druku w szarościach lub kolorze. 

Osobną kategorię wydruków stanowi fotografia. Wzrasta popularność drukarek fotograficznych, a co za tym idzie mamy coraz bogatszą ofertę papieru do wydruku zdjęć.  Papier termosublimacyjny, nie pozwala na rozmazywanie tuszu, często jest kilkuwarstwowy, powlekany, może być matowy, satynowy lub błyszczący. Dołącza się do niego specjalną taśmę bawiącą w trzech kolorach – różowym, żółtym i niebieskim. Pod wpływem temperatury, kolor przenoszony jest na termoodporny papier. Jakość wydruku jest dobra, jak z laboratorium fotograficznego. Na rynku dostępny jest powlekany papier fotograficzny do druku laserowego. Laserowe drukarki nie cieszą się jednak wśród fotografów popularnością, ze względu na niezbyt dobrą rozdzielczość i odwzorowanie kolorów. Papier fotograficzny może mieć wykończenie matowe, półmatowe, z lekkim połyskiem i wysokim połyskiem, a każdy z nich pozwala uzyskać inny efekt wizualny wydruku. 

Producenci papieru do drukarek są otwarci na nowości technologiczne, dlatego na rynku możemy spotkać takie ciekawostki, jak papier do drukarek laserowych lub termotranferowych, służący do wykonywania naprasowań na koszulkach. Z kolei papier artystyczny, bawełniany, poliestrowo-bawełniany albo z masy papierniczej, to propozycja dla osób, którym marzą się własnoręcznie drukowane reprodukcje lub własne prace. Papier pocztówkowy, wizytówkowy, papier samoprzylepny, magnetyczny, czy papier samokopiujący to kilka popularnych wariacji na temat druku. 

Oszczędzanie na papierze jest częstym powodem uszkodzenia drukarek, szczególnie, jeśli ma się nowy, dobry jakościowo sprzęt. Złej jakości kartki mogą ją łatwo uszkodzić, zniszczyć dysze drukujące, albo zacinać się na podajniku. Warto kupować papier przeznaczony do konkretnego rodzaju drukarki, dobrany do rodzaju planowanego druku. Najlepiej wybrać takiego producenta, który umieszcza na opakowaniu dokładne informacje o parametrach produktu.