Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jaki papier wybrać do domowych wydruków?

07-11-2020

Wydawać by się mogło, że w wyborze papieru do drukarki nie ma nic trudnego – i w dużej mierze to racja, jednak tylko w chwili, kiedy wiemy czego szukać. W większości przypadków jednak bierzemy pierwszy papier, który nawinie się pod rękę, idziemy do kasy, płacimy i rozpoczynamy drukowanie. Dopiero po jakimś czasie zauważamy, że nasza drukarka niemal z dnia na dzień zaczęła szwankować, wydruki nie są tak dobre jak kiedyś, a na domiar złego papier ciągle zacina się w drukarce.

 

Na co zwrócić uwagę podczas kupna papieru?

Po pierwsze powinniśmy zastanowić się, do jakich wydruków potrzebujemy papieru. Jeśli drukujemy sporadycznie wystarczy zwykły papier o gramaturze 80g – to właśnie od niej zależy sztywność papieru, a co za tym idzie tego, co chcemy wydrukować. Gramatura odpowiada za grubość kartek, ich wytrzymałość oraz jakość druku. W przypadku wydruku np. zdjęć warto sięgnąć po specjalny papier fotograficzny, który jak najlepiej odwzoruje drukowany kadr. Przy wyborze papieru powinniśmy zwrócić także uwagę na jego klasę. Klasa A to papier najwyższej jakości, zapewniający doskonały kontrast i idealne odwzorowanie kolorów.

Po drugie – format. Standardowy papier do drukarki posiada format A4, który jest najbardziej popularny. Istnieją jednak inne formaty umożliwiające drukowanie innych materiałów – plakatów, wizytówek, ulotek, zaproszeń i wiele innych! Nim jednak zdecydujemy się na wybranie innego niż standardowy format upewnijmy się, że nasza drukarka go obsługuje.

Jaki papier wybrać do domowego drukowania?

Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się papier niepowlekany, który jest odpowiedni do druku monochromatycznego, kolorowego. Pasuje on ponadto do większości drukarek dostępnych na rynku. Jakość tego papieru umożliwia drukowanie m.in. dokumentów, notatek, raportów, faktur itp. Warto jednak pamiętać, aby przed kupnem papieru upewnić się, z jakiej drukarki korzystamy i na tej podstawie wybrać papier – uniwersalny, do wydruku atramentowego, do druku laserowego lub do druku igłowego. Dlaczego to takie ważne? Otóż każda drukarka ma zupełnie inną technikę działania, a nieprawidłowo dobrany papier może wiązać się z nieczytelnymi wydrukami lub nawet doprowadzić do awarii sprzętu.

Zupełnie inną kategorię wydruków stanowi fotografia – i tutaj warto zwrócić uwagę na dobrej jakości papier fotograficzny, który powinien być pokryty specjalną powłoką. Dzięki niej papier, a co za tym idzie, fotografia, są bardziej wytrzymałe i znacznie lepiej odwzorowane kolorystycznie – z łatwością można zauważyć kontrast czy głębię. Papier fotograficzny może mieć wykończenie matowe, półmatowe, z lekkim połyskiem i wysokim połyskiem, a każdy z nich pozwala uzyskać inny efekt wizualny wydruku. Marka Activejet proponuje aż 5 modeli papieru błyszczącego i 2 rodzaje papieru z powłoką żywiczną. Papiery doskonale radzą sobie z wszelkiego rodzaju wydrukami i doskonale przenoszą na papier kolory, co w przypadku fotografii jest bardzo ważne. Dobrej jakości papier to jednak nie wszystko – ważny jest także użyty tusz. I tutaj z pomocą przychodzi marka Activejet – wybór tuszów i tonerów jest naprawdę szeroki. Każdy produkt posiada wszelkie niezbędne certyfikaty, gwarantujące najwyższą jakość i niezawodność.  

Wybierając papier do domowych wydruków pamiętajmy o kilku kluczowych kwestiach – w innym wypadku możemy nieświadomie doprowadzić do uszkodzenia drukarki, co wiązać się będzie z szeregiem napraw. Niektóre elementy drukarki są bardzo delikatne, przez co nawet najmniejsze uszkodzenie może doprowadzić do zniszczenia podzespołów. Warto zatem wybierać papier przeznaczony do konkretnego rodzaju drukarki, dobrany do rodzaju planowanego druku.