Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak fotografować nocne niebo?

15-08-2020

Patrzenie w niebo pełne gwiazd jest niesamowitym, nieraz zapierającym dech w piersi doświadczeniem. Już po kilku minutach intensywnego wpatrywania się w tą bezkresną taflę możemy zaobserwować wiele zjawisk, których próżno szukać w dzień. A gdyby tak uchwycić cząstkę nieba i przyozdobić nią swoje mieszkanie?

Fotografia nocnego nieba jest coraz bardziej popularna, szczególnie, że możemy uchwycić coś, czego nie widać gołym okiem. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologicznemu to, co kiedyś było mrzonką, teraz może zostać uchwycone – nawet w całkowitej ciemności. Zanim jednak wypróbujemy swoich sił w fotografii nieba musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

#1 – sprawdź pogodę

Choć wydaje się to banalne, tak chcąc zrobić zdjęcie rozgwieżdżonego nieba pogoda musi być niemal nieskazitelna. Częściowe zachmurzenie zaś może nadać zdjęciu wyjątkowego i enigmatycznego charakteru, niemniej wykonanie zdjęcia gwiazd przy dużym zachmurzeniu staje się niemożliwe. Mało tego – w przypadku długiego czasu naświetlania na zdjęciu może powstać rozmycie powstałe w wyniku zmieniającej się pozycji chmur; to także musimy wziąć pod uwagę.

#2 – znajdź odpowiednie miejsce

Zrobienie dobrego ujęcia w mieście, przy ulicznych latarniach czy świetle bijącym z mieszkań graniczy z cudem. Dzieje się tak dlatego, że światła te są znacznie bardziej intensywne niż światło gwiazd. Chcąc zatem zrobić ciekawe zdjęcie nieboskłonu warto udać się za miasto – z dala od sztucznego oświetlenia. Zwróćmy także uwagę na światło księżyca – ono także może sprawić, że uchwycenie w jego pobliżu gwiazd może nie być proste. Jeśli niebo przysłaniają Ci drzewa – nic straconego. Uchwycenie kadru spomiędzy nich może dodając ujęciu klimatu!

#3 – eksperymentuj z ustawieniami

Jedną z najważniejszych rzeczy w momencie fotografowania nieba są ustawienia – nie mogą być one automatyczne! Właśnie dlatego powinniśmy przełączyć je na ręczny tryb i dopasować tak, aby kadr był doskonały. Warto pamiętać o tym, aby aparat zawsze był unieruchomiony w chwili, gdy ustawiamy długi czas naświetlania i koniecznie musi znajdować się na statywie, co zminimalizuje ryzyko poruszenia. Warto tutaj wyposażyć się w wężyk spustowy – znacznie ułatwi pracę.

Jak ustawić aparat, by nocne zdjęcia były idealne?

  • Zadbaj o odpowiednią ostrość – bez niej właściwie żadne zdjęcie nie będzie dobre.
  • Ustaw przysłonę – jeśli chcesz, aby gwiazdy wyglądały jak punkty ustaw aparat na większe otwarcie przysłony. Jeśli zaś wolisz, aby bardziej przypominały smugi – zmniejsz przysłonę.
  • ISO – im wyższa wartość tym matryca będzie bardziej czuła na wpadające przez otwór przysłony światło. Z wartością ISO warto poeksperymentować i ustawić ją wedle uznania. Po zrobieniu zdjęcia z łatwością dostrzeżemy czy ilość światła jest wystarczająca.

#4 – ciesz się efektami

Uchwycenie w kadrze nieba pełnego gwiazd jest niesamowitym doświadczeniem, które zawsze będzie wzbudzało zachwyt. Na niebie dzieje się mnóstwo zjawisk, które – zupełnym przypadkiem – mogą zostać uchwycone, jak choćby spadająca gwiazda. Warto zrobić mały research i dowiedzieć się czy w dniu, kiedy wybieramy się na poszukiwanie idealnych kadrów nie zajdzie jakieś zjawisko astrologiczne. Przykładowo: w lipcu mogliśmy obserwować nowoodkrytą kometę C/2020 F3 (NEOWISE), jest to o tyle niespotykane, że kometa pojawi się ponownie na naszym niebie za 6,8 tysiąca lat! Uwiecznienie jej na zdjęciu jest zatem niesamowitą pamiątką, którą następnie udekorujemy swój salon lub sypialnię. Wystarczy wydrukować zdjęcie, oprawić w piękną ramkę i gotowe. Chcąc jednak wydrukować zdjęcie musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości tusz i papier. Tutaj z pomocą przychodzi marka Activejet, w ofercie której znajdziesz mnóstwo tuszów i papierów – dobierzesz je do własnych potrzeb!

Fotografia rozgwieżdżonego nieba wcale nie jest trudna – wystarczy nieco cierpliwości i czasu, by stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.