Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Nauka przez zabawę, czyli jak?

13-06-2019

Przykłady aktywności, które są niezbędne w ogólnym rozwoju dziecka.

  • Zabawy angażujące motorykę dużą – są to szczególnie te aktywności, które angażują ruchy całego ciała lub rąk i nóg w większym zakresie. Dlatego warto zachęcać dziecko do takich właśnie aktywności jak np. jeżdżenie na: dwukołowym rowerze, sankach, nartach i hulajnodze, chodzenie po różnego rodzaju drabinkach na placu zabaw, poruszanie się według wskazówek drugiej osoby, skakanie z otwartymi oczami na jednej nodze, pływanie, rzucanie, odbijanie, chwytanie i kopanie piłki. Takie zabawy wpływają na kondycję całego ciała, rozwijają szybkość, koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę i planowanie poszczególnych ruchów ciała.
  • Zabawy angażujące motorykę małą – są to szczególnie te aktywności, które opierają się na czynnościach manualnych np. rysowanie, kolorowanie, wydzieranie, malowanie, budowanie, lepienie, ubijanie, nawlekanie, wycinanie, układanie np. puzzli, majsterkowanie itp. Warto więc angażować dziecko do różnych aktywności w kuchni, podczas sprzątania, majsterkowania, wykonywania różnych prac plastycznych, a także zachęcać je do samodzielnego ubierania się. Te czynności rozwijają precyzyjne ruchy rąk, szybkość i precyzję wykonywania wielu czynności, a także chwyty niezbędne do ich sprawnej realizacji.
  • Zabawy edukacyjne – często dorośli nie doceniają tego typu zabaw, bo być może nie chcą zanudzać dzieci. Wystarczy poszukać na rynku gier, które będą wspierały procesy poznawcze wymienione powyżej. Mogą być to puzzle, scrabble, domino, gry logiczne, słowne, zagadki, labirynty, gry planszowe, gry na skojarzenia, memory, gry strategiczne, gry zręcznościowe, tworzenie opowiadań, historyjek. Obecnie na rynku jest cała masa gier rodzinnych i planszowych. Nabrały większego znaczenia ze względu na wzrost świadomości rodziców w związku z korzyściami z nich płynącymi i to nie tylko edukacyjnymi, ale także emocjonalnymi. Chodzi tu przede wszystkim o wspólne spędzanie czasu, kształtowanie więzi rodzinnych i odporności emocjonalnej.
  • Zabawy dowolne dziecka – aktywności dzieci, które mają na celu rozwój indywidualny dziecka. Te zabawy są bardzo istotne, ponieważ kształtują wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość dzieci, role społeczne i postawy. Zaczynają się kształtować na bazie aktywności i zainteresowań podejmowanych przez rodziców i relacji zachodzących w rodzinie. Z czasem stają się bardziej rozbudowane i wzbogacone o doświadczenia dziecka. Warto docenić ten typ zabaw i zachęcać dziecko do ich podejmowania.

Jak widać, rola dorosłych w rozwijaniu dziecięcych umiejętności i potencjału rozwojowego jest bardzo ważna. Z doświadczenia też wiem, że im prostsza będzie dorosła pomoc w zabawie najmłodszych, tym lepiej. Tu naprawdę nie trzeba drogich, nowych i wymyślnych zabawek. Tu istotne jest, by znaleźć wolną chwilę i chcieć spędzić czas tylko z dzieckiem. Do czego serdecznie zachęcam.