Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Różnice między tuszem pigmentowym i barwnikowym

06-01-2020

Wybierając drukarkę musimy dobrze się zastanowić, czy lepiej postawić na drukarkę laserową, czy atramentową. W zależności od częstotliwości drukowania oraz innych opcji, jakich wymagamy od sprzętu, zdecydujemy się na pierwszy lub drugi rodzaj. Drukarki atramentowe są tańsze, co wiąże się z tym, że bywają częściej wybierane przez osoby prywatne lub małych przedsiębiorców. Stawiając jednak na ten rodzaj drukarki, musimy liczyć się z kolejnym dylematem, jakim jest dobór tuszu.

 

Wśród drukarek atramentowych znajdziemy takie, które działają na tusz barwnikowy oraz takie drukujące tuszem pigmentowym. Warto wiedzieć, czym różnią się te dwa rodzaje tuszu, aby zdecydować, który z nich będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

 

Tusz barwnikowy

Składa się z rozpuszczonego barwnika, który może przybrać postać nawet bardzo małych kropelek. Dzięki temu możemy uzyskać wysoką rozdzielczość, co wpływa na dobrą jakość wydruku.

Rozpuszczalność barwnika w wodzie sprawia, że można utrzymać mnóstwo różnych barw i odcieni, przez co tusz barwnikowy wykorzystywany jest głównie do drukowania zdjęć. Największą wadą tego typu tuszu jest jego wrażliwość na światło słoneczne. Powoduje to jego szybkie blaknięcie, przez co wydrukowane obrazy mogą stracić na wyrazistości po krótkim czasie.

 

Tusz pigmentowy

Zawiera w sobie tak zwany pigment czyli kryjącą substancję barwiącą. Krople składające się z tego rodzaju tuszu są dość duże, przez co nie możemy liczyć na tak dobrą rozdzielczość, jak w przypadku tuszu barwnikowego. Tusz pigmentowy lepiej nadaje się do drukowania dwustronnego, ponieważ pigment, w przeciwieństwie do barwnika, nie wnika w papier, a się do niego przykleja. Niestety po wydrukowaniu można go z papieru zdrapać.

Tusz pigmentowy charakteryzuje się wysoką odpornością na światło słoneczne, a więc nie ulega blaknięciu.

Użytkownicy drukarek muszą pamiętać o tym, aby nigdy nie mieszać tuszu barwnikowego z pigmentowym. Takie połączenie może doprowadzić do zgęstnienia tuszu i zamiast wyraźnego atramentu otrzymamy maź, która będzie się lepić i tworzyć kleksy.

 

Tusz barwnikowy czy pigmentowy – co wybrać?

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj tuszu może okazać się użyteczny w zależności od tego, co chcemy drukować. Tusz barwnikowy lepiej sprawdza się podczas przetwarzania na papier fotografii, gdyż zawiera więcej odcieni i są one wyraźniejsze. Niestety wydrukowane zdjęcia najlepiej szybko zabezpieczyć, aby nie dostały się one pod działanie światła słonecznego. Tusz pigmentowy nie reaguje na światło słoneczne, jednak zdjęcia nie będą tak wyraźne ze względu na mniejszą rozdzielczość druku, przez co zaleca się go głównie do drukowania dokumentów.