Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

14-11-2019

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.

Album z filcu
Podstawą albumu na zdjęcia z filcu jest ten materiał i to w kilku kolorach. Najpierw z arkuszy powycinaj dowolne, ulubione kształty (liście, kwiaty, kształty geometryczne). Możesz wcześniej wydrukować szablon, który ułatwi Ci pracę. Następnie przyszyj je do dużego arkusza – bazy (dobrze sprawdza się w tej roli czarny filc). Na przykład kwiatki ozdób perełkami albo użyj kolorowej, wyrazistej muliny do szycia. Na arkuszu filcu zrób dziurkaczem dziurki z boku. Pamiętaj o takiej samej wielkości arkuszu filcu, który stanowić będzie tył albumu. Przygotuj również dwie tekturki o odpowiedniej wielkości, które przyszyjesz do filcu – staną się one wzmocnieniem okładki. Następnie przygotuj kartki z bloku technicznego do wklejania zdjęć. Pamiętaj, aby zadbać o dziurki zrobione w tych samych miejscach, co na okładce. Przez dziurki przeprowadź na przykład wstążkę, aby połączyć ze sobą okładkę i kartki. Następnie zadbaj o odpowiednie wklejenie zdjęć. Może dodasz do nich również opis?

Album z segregatora
Bardzo prostym pomysłem na wykonanie albumu na zdjęcia jest wykorzystanie w tym celu nieużywanego już segregatora. Zacznij od uszycia na niego dekoracyjnego „ubranka”. Po prostu rozłóż segregator na płasko na wybranej tkaninie i odmierz, jakie powinno mieć wymiary. Miejsce łączenia starannie zszyj, najlepiej na maszynie, aby materiał się nie strzępił. Gotową okładkę możesz założyć na segregator. Do wnętrz włóż koszulki na dokumenty. Przygotuj także zdjęcia, które naklejaj w barwnych kolażach na arkuszach grubszego papieru technicznego. Tak przygotowane stronice wkładaj do koszulek, które ochronią fotografie przed zniszczeniem. To wszystko – to najprostszy sposób na samodzielne stworzenie albumu przy minimalnym wysiłku.

Jeśli masz już album - to najwyższy czas go zapełnić. Do domowego wydruku zdjęć potrzebne ci będą tusze, papier fotograficzny i oczywiście drukarka!

Wybierz odpowiedni papier
Zacznijmy od papieru - tu do wyboru masz papier błyszczący i papier matowy.

W ofercie marki Activejet znajdziemy aż 5 modeli papieru błyszczącego o różnej gramaturze (od 160g do 230g) oraz 2 rodzaje papieru z powłoką żywiczną, gwarantujące wyjątkową jakość wydruku oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Na domowy użytek doskonale sprawdzi się papier AP4-200G20 o gramaturze 200g - w opakowaniu znajdziecie aż 20 arkuszy.

Zdjęcia możemy drukować także na papierze matowym. Gdy mu się przyjrzymy zobaczymy, że ma on bardzo drobną fakturę, dzięki której nie odbija światła tak mocno, jak papier błyszczący. Jest bardziej odporny na zniszczenia i zabrudzenia. Zdjęcia wydrukowane na nim nie są tak wyraziste jak odbitki na papierze błyszczącym. Nie widać za to na nich drobnych niedoskonałości – błędy w naświetleniu czy drobne nieostrości będą mniej widoczne na papierze matowym. Jeśli szukasz matowego papieru fotograficznego - skorzystaj z naszej oferty. Do wyboru masz 3 rodzaje papieru o różnej gramaturze - od 105g do 125g. Do domowych wydruków szczególnie polecamy model AP4-125M100 o gramaturze 125g - w opakowaniu znajdziecie 100 arkuszy tego wyjątkowego papieru.

Papiery fotograficzne różnią się także gramaturą. Jest to współczynnik określany w gramach i oznacza wagę metra kwadratowego papieru. Im gramatura jest wyższa, tym materiał sztywniejszy. Dzięki temu nie zwija się i nie deformuje. Najpopularniejsze gramatury wynoszą od 110 g do nawet 260 g. Przed zakupem materiału warto sprawdzić, czy nasza drukarka jest w stanie obsłużyć daną gramaturę – niektóre urządzenia nie radzą sobie ze zbyt sztywnymi papierami. W naszej ofercie znajdziecie papier w formatach A4 i A6, w wersji matowej i błyszczącej, w gramaturach 105-260 g/m2.

Odpowiedni tusz
I wreszcie tusz! To jeden z kluczowych aspektów sukcesu. Dobry tusz to idealny wydruk. Tusz wykorzystywany do zadruku papieru fotograficznego powinien cechować się doskonałą jakością i idealnym odwzorowaniem kolorów - chodzi przecież o to, aby nasze fotografie zachwycały! Do druku fotografii szczególnie polecamy tusze i tonery Activejet z serii Supreme, które znajdziecie m.in. w Sferis: https://www.sferis.pl/komputery-2229?q=activejet+supreme

W ofercie marki Activejet znajdziemy pełen przekrój wysokiej jakości matowych i błyszczących papierów fotograficznych o zróżnicowanej gramaturze. Nawet najbardziej wymagający miłośnik fotografii znajdzie wśród nich produkt idealny dla siebie i spełniający jego oczekiwania.