Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Lubisz gotować? Przyda Ci się przepiśnik - podpowiadamy jak zrobić go własnymi siłami

16-01-2020

Miłośnicy gotowania zawsze mają w swoim domu karteczki z ulubionymi przepisami. Mogą to być recepty na smaczne potrawy wymyślone samodzielnie lub przekazane przez znajomych, rodziców czy dziadków. Jednak nieuporządkowane przepisy lubią się gubić, dlatego warto te najlepsze zorganizować w postaci domowego przepiśnika. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

Czym jest przepiśnik?

W sklepach znajdziemy mnóstwo książek kucharskich, zawierających przepisy na potrawy wytrawne czy smaczne desery. Nic jednak nie może równać się domowym recepturom, które przez lata były w rodzinie pielęgnowane i ulepszane. To właśnie dlatego przepisy, które nasza babcia przechowywała starannie zapisane w zeszyciku kucharskim, warto uwiecznić na kartce drukowanej. Pamiętajmy, że długopis z czasem zblednie, a wtedy wskazówki, dotyczące przygotowanie danej potrawy mogą zostać zatarte i w efekcie cały przepis zostanie zapomniany. Warto więc odświeżyć te przepisy, które wykorzystywaliśmy przez lata i chcemy zachować w naszej kuchni, tworząc domowy przepiśnik za pomocą komputera i drukarki. Będzie to nasz osobisty notes, zawierający metody na przyrządzenie sprawdzonych posiłków, które uwielbiają wszyscy członkowie rodziny.

 

Jak zrobić przepiśnik własnymi siłami?

Stworzenie domowego przepiśnika będzie wymagało od nas trochę zaangażowania, jednak nie jest to zadanie ponad siły żadnej osoby. Wystarczy, że mamy do dyspozycji komputer lub laptop z programem do pisania, drukarkę, dobry papier oraz tusz.

Jak się do tego zabrać? Na początek, musimy zebrać wszystkie przepisy, które chcemy w naszym notatniku umieścić. Po segregacji najlepiej każdy z nich przepisać na komputerze (można też napisane ręcznie przepisy zeskanować, jednak jeżeli zależy nam na wyraźnym tekście, pierwszy sposób będzie skuteczniejszy).

Kiedy już to zrobimy, wystarczy, iż ułożymy przepisy w odpowiedniej kolejności i wydrukujemy je na kartkach papieru. Chcąc stworzyć notes nie tylko praktyczny, ale również atrakcyjny, możemy pokusić się również o stworzenie strony tytułowej, którą zaprojektujemy za pomocą prostych narzędzi graficznych.

Okładkę naszej książki kucharskiej najlepiej wydrukować na sztywniejszym papierze lub papierze fotograficznym, aby różniła się ona od reszty. Ważne jest również, aby zadbać o odpowiednią jakość tuszu, wybierając wysokiej klasy atrament. Do drukowania sporych ilości tekstu świetnie nadają się tusze marki Activejet, producenta, który tworzy zamienniki do najbardziej znanych modeli drukarek. Stawiając na nie, wybieramy jakościowe i  funkcjonalne narzędzia, które pomogą stworzyć nasz przepiśnik w całości i umożliwią dokładanie do niego nowych przepisów, gdy takie się pojawią.

Następnie wydrukowane kartki należy ze sobą połączyć, aby tworzyły spójną całość. Można włożyć je do przygotowanego wcześniej segregatora (dzięki temu będziemy mogli dodawać nowe przepisy w dowolnej chwili) lub też zbindować je w odpowiednim punkcie, wykonującym takie usługi.

 

Domowy przepiśnik – dlaczego warto?

Sprawdzone przepisy warto zachować na przyszłość. Przydają się nie tylko wtedy, kiedy chcemy zrobić przyjemność zaproszonym gościom, ale również na zwykłe dni, gdy mamy chęć spożyć coś smacznego. Co więcej, tak stworzona książka kucharska może przetrwać generacje i stać się idealną zachętą do gotowania dla naszych potomków.

Osoby, które lubią spędzać czas w kuchni, z pewnością często korzystać będą z domowego przepiśnika. Stworzony samodzielnie notes wiele razy pomoże nam wykonać menu na specjalne okazje oraz stanie się idealną opcją, gdy będziemy poszukiwać dobrego pomysłu na obiad. Wykonany z zaangażowaniem i pasją do pichcenia, będzie czymś więcej niż tylko zestawem przepisów, stanie się specjalną pamiątką po naszych przodkach, która rozrastać się będzie wraz z kolejnym pokoleniem oraz nowymi kulinarnymi pomysłami.