Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak fotografować obiekty w ruchu?

08-07-2020

Robiąc zdjęcia zapewne znasz problem zamazanych i mało ostrych zdjęć, szczególnie, gdy chcesz uchwycić coś, co dzieje się w ruchu. Marzeniem byłoby, gdyby fotografowane obiekty zastygały na moment, a my w tym czasie nacisnęlibyśmy spust migawki. Niestety perspektywa ta pozostaje jedynie mrzonką, ale istnieje sposób na to, byśmy stworzyli fotografię idealną.

Wyobraź sobie zamrożenie ruchu w chwili, gdy wrzucasz kamień do wody; gdy łapiesz w kadrze aportującego i skaczącego po patyk psa. Uchwycenie na zdjęciu ruchu nadaje fotografii dynamizmu, sprawia, że jest ono żywe i jeszcze bardziej wyjątkowe.

Zacznijmy od podstaw

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas robienia zdjęć jest zadbanie o odpowiednią ostrość. Najczęstszą przyczyną powstawania zamazanych zdjęć jest drobny ruch aparatem – przy niektórych parametrach nawet najmniejsze drganie spowoduje rozmycie. Trudności mogą pojawić się w momencie, kiedy fotografujemy przy nieodpowiednim świetle, ponieważ migawka musi być wówczas dłużej otwarta, by zgromadzić wystarczającą ilość światła.

Pierwszą wartością, od której zależeć będzie to, czy zdjęcie jest rozmyte czy nie, będzie czas naświetlania. Im dłuższy czas naświetlania, tym zdjęcie będzie bardziej rozmyte. Idąc tym tropem – ustawiając krótki czas naświetlania uda nam się zamrozić ruch. Pojawia się jednak pytanie: jak krótki powinien być czas naświetlania?

Wszystko zależy od tego, co chcemy uchwycić – z jaką prędkością porusza się obiekt; jaka dynamika nim kieruje. Zupełnie inny czas naświetlania ustawimy w momencie, gdy fotografujemy biegnącego psa, inny w chwili, gdy chcemy złapać pędzący samochód. Często przy fotografowaniu ruchu będziemy musieli zadbać o użycie jak najkrótszego czasu naświetlania, by padające światło było odpowiednie. Warto w tym wypadku zmienić wartość ISO na wyższe.

Nie bez znaczenia jest także odległość z jakiej fotografujemy ruchomy obiekt – jeśli jest daleko mamy więcej czasu na odpowiednie ustawienie aparatu i czasu naświetlania, jeśli blisko: czas otwarcia migawki musimy skrócić. I co ważne – czas otwarcia migawki o wartości 1/2000 jest krótszy niż 1/50!

Złap ostrość

Fotografując dynamicznie poruszające się obiekty, możemy napotkać trudność w złapaniu ostrości. Nawet aparaty z autofocusem mogą mieć problemy z prawidłowymi nastawami. I na takie sytuacje znajdzie się rozwiązanie – wystarczy ręcznie ustawić ostrość. Co prawda wiąże się to z przewidywaniem, gdzie znajdzie się fotografowany obiekt. Pomocny może okazać się statyw i wężyk spustowy, który zminimalizuje ryzyko drgań.

Panning – panoramowanie

Technika ta pozwala na pokazanie ruchu w nieco bardziej kreatywny sposób. Zazwyczaj wykorzystywana jest w fotografii sportowej. Polega ona na śledzeniu aparatem, z długim czasem naświetlania, fotografowanego obiektu. Wówczas pierwszy plan, czyli np. osoba jest zamrożona, tło zaś rozmyte.

Pamiętajcie – trening czyni mistrza, dlatego też chcąc uzyskać perfekcję w zamrażaniu ruchu musimy ćwiczyć. W weekend czeka Cię wycieczka rowerowa? Weź ze sobą aparat! Z dozą cierpliwości i wytrwałości robienie zdjęć w ruchu stanie się niemałą przyjemnością!

Na koniec zaś takie zdjęcia z powodzeniem zamienić możesz w ozdobne plakaty, które nadadzą Twoim wnętrzom indywidualnego charakteru. Tusze, tonery i papier fotograficzny to wszystko, czego potrzebujesz, aby zamienić swoje zdjęcia w ponadczasową pamiątkę, która będzie cieszyć oko każdego dnia i przypominać Ci wyjątkowe miejsca i momenty.