Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Ciemne kolory w Twoim domu - dodaj im pazura!

21-08-2020

 

Przyjęło się, że ciemne barwy w mieszkaniach kojarzone są z przygnębieniem i między innymi dlatego tak rzadko spotyka się je w aranżacjach. Choć kolorystyka ta budzi wiele dyskusji, tak są osoby, które chętnie włączają je do swoich pomieszczeń tworząc wyjątkowy klimat. Nie ulega wszak wątpliwości, że ciemne barwy zdecydowanie bardziej przyciągają wzrok, dodając wnętrzu nietuzinkowości i charakteru. Dzieje się tak właśnie dlatego, że są mniej spotykane.

Wybór odpowiedniego odcienia farby jest nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że wachlarz możliwości jest ogromny. Stawiając na ciemne barwy i dobierając do nich odpowiednie dodatki jesteśmy w stanie skomponować niepowtarzalny klimat, który będzie atrakcyjny dla oka jeszcze przez długi czas. Zobacz, jak stworzyć aranżację doskonałą na kanwie ciemnych barw.

Ciemne barwy to elegancja i klasa!

Nie ulega wątpliwości, że ciemne barwy – niewłaściwie użyte – mogą optycznie pomniejszyć przestrzeń. Niemniej, jeśli wiemy, jak nimi manipulować możemy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmienić proporcje pomieszczenia, ukryć jego wady, a nawet wyeksponować mocne punkty! Mało tego – ciemne barwy mogą sprawić, że dane pomieszczenie będzie przytulne. Pisząc o ciemnych barwach nie mamy na myśli stricte czerni – mogą to być wszelkiego rodzaju granaty, błękity, zielenie, a nawet czerwień.

Musimy jednak wiedzieć, w jaki sposób łączyć ze sobą barwy i która ściana będzie odpowiednia do naniesienia na nią ciemnej farby. Jasna kolorystyka komponuje się niemal z każdym akcentem – drewnianym, betonowym, kamiennym i właśnie ciemnym, tworząc z tym ostatnim piękne kontrasty. Ciemne barwy są niezwykle eleganckie, co wespół z jasnymi tonami stworzy stylową i klimatyczną przestrzeń. To odcienie, które możemy wykorzystać wszędzie – sypialni dodadzą przytulności i klimatu; w kuchni podkreślą charakter wnętrza, a przestronny, może nieproporcjonalny salon nabierze klasycznego i stylowego wydźwięku. Nie bez znaczenie jest także zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór kolorystyki mebli – decydując się na ciemne barwy powinniśmy kierować się zasadą kontrastu: ciemne ściany, jasne meble. Nie muszą być białe, mogą być wykonane z jasnego drewna.

Równie ważną kwestią jest to, w jaki sposób ściana, którą chcemy pomalować jest oświetlona – czy znajduje się ona w głębi pomieszczenia, przez co promienie słoneczne lekko ją muskają, czy może jest naprzeciw okna? To znaczące elementy, których nie możemy pomijać, ponieważ sama ekspozycja na światło ma niebagatelny wpływ na to, jak dany kolor finalnie się prezentuje. Światło dzienne to jednak nie wszystko – równie ważne jest oświetlenie emitowane z lamp.

Prawidłowe oświetlenie gwarancją sukcesu

Światło pełni kluczową rolę w naszym życiu, nic więc dziwnego, że wybierając lampy do naszych mieszkań stawiamy nie tylko na funkcjonalność, ale i na estetykę wykonania. Lampy są centralnym punktem każdego wnętrza i choć mogłoby się wydawać, że rzadko zwraca się na nie uwagę, tak prawdą jest, że stają się one dopełnieniem i dekoracją.

Kierując się zasadą kontrastu powinniśmy sięgać po lampy jasne. Przykładem może być lampa LOLY White od Activejet. Lampa ta stanowić będzie mocny akcent w każdym wnętrzu – jest  metalowa, masywna i bardzo designerska. Jej dopełnienie stanowić będzie elegancka lampka biurkowa z tej samej serii, co pozwoli na zachowanie spójności i harmonii. Kolekcja LOLY doskonale komponuje się z ciemnymi barwami podkreślając ich charakter. Osobom ceniącym sobie fantazyjne formy z pewnością przypadnie do gustu lama HOLLY White – została zakończona zgrabną elipsą dodającą jej niezwykłego szyku. Łagodny, opływowy kształt wykończony falą kryje w sobie niesamowity urok!

Ciekawym rozwiązaniem jest podkreślenie ciemnej ściany w naszym wnętrzu i zamontowanie na niej listwy z punktowym światłem. Doskonale sprawdzi się tutaj listwa HOLLY z trzema lub czterema punktami światła. Jej czarna barwa pięknie wkomponuje się w ciemniejsze kolory ścian i stworzy z nimi jedność.

Do ciemnych kolorów na ścianie zazwyczaj podchodzimy nieufanie i z dozą niepewności. Nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązanie jest odważne, awangardowe i pełne klasy, jednak zanim się na nie zdecydujemy musimy dobrze przemyśleć swój wybór. Nie zapominajmy o dodatkach – to za ich pomocą możemy dodać wnętrzu pazura! Z ciemnymi barwami pięknie korespondować będzie zarówno srebro jak i złoto, co wprowadzi nutkę glamour. Ciemniejsze kolory kryją w sobie niezwykłą moc i potencjał – to od nas zależy, jak je wykorzystamy i czy damy im szansę!