Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Wyspa kuchenna - piękna i praktyczna

20-11-2019

W domach z otwartą kuchnią praktycznym i często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy kuchennej jako łącznika pomiędzy salonem a kuchnią. Jest to także element wystroju, na który patrzymy nie tylko my, lecz również nasi goście, dlatego zależy nam na tym, aby oprócz roli funkcjonalnej stanowiła swoiste dopełnienie wnętrza. Czy wyspa estetyczna może być wciąż praktyczna?

 

Publiczna przestrzeń robocza

Choć formalnie wyspa kuchenna traktowana jest jako dodatkowa przestrzeń robocza niepołączona z ciągiem meblowym, to w praktyce jej posiadanie oznacza wyjście z czynnością gotowania w stronę domowników i gości. Zastosowanie tej formy otwartej przestrzeni nie tylko łączy nas z otoczeniem, lecz również pozwala innym na poczucie się jak w książkowym, rodzinnym domu, w którym nikt nie ma przed sobą tajemnic. Wyspa to także miejsce spotkań, dlatego warto zadbać o to, aby spędzanie przy niej czasu było wygodne i przyjemne.

 

Wtopiona w otoczenie

Sposobów na jej zbudowanie jest wiele. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek, w które zaopatrzona jest pozostała część kuchni i nałożenie na nie blatu. Czasami spotykamy się również z wyspą pełniącą funkcję barku, wąską, nowoczesną i bardzo ozdobną, z kolei niektórzy decydują się na postawienie wysokiego stołu z wygodnym podejściem od strony kuchni.

 

Skrojona na miarę

Najczęściej zadawanym pytaniem jest pytanie o to, jaką wysokość powinna mieć wyspa kuchenna, aby stanowiła wygodne miejsce do pracy. Standardowa wysokość szafek kuchennych razem z blatem to od 85 do 90 cm. Jest to optymalna wysokość dla osoby o średnim wzroście.

W przypadku wysp barowych wielkość ta wynosi od 100 do 110 cm i pozwala na zastosowanie wysokich stołków. Przy potrzebie zachowania zarówno kuchennej funkcji tego blatu, jak i towarzyskiej, taka wysokość może oznaczać stworzenie wielkiej i chłodnej przestrzeni, nie pasującej do reszty domu. W tym przypadku najlepszym pomysłem może okazać się zastosowanie kompromisu, polegającego na dwóch wysokościach blatu – niższego od strony kuchni i wyższego dla salonu. To również doskonały sposób na ukrycie drobnych sprzętów kuchennych, które nadal możemy mieć pod ręką oraz nieporządku. Dwie wysokości blatów pozwolą nam na zastosowanie wygodnego i nadającego nowoczesnego wyglądu oświetlenia w postaci taśm LED, które ukryte pod wyższym blatem stanowić będą idealne oświetlenie dodatkowe, przy jednoczesnym dodaniu ciekawego charakteru.

 

Oświetlenie

Ważne jest to, aby zawsze móc liczyć na dobre oświetlenie w miejscu, w którym stale wykonujemy różne aktywności. W przypadku wysp oznacza to dedykowane oświetlenie, ponieważ nie możemy liczyć na światło pochodzące z otoczenia (często wyspy znajdują się w znacznej odległości od okna), nie posiadamy również górnych szafek, które mogłyby ukrywać dodatkowe oświetlenie w postaci LEDów.

Najczęstszym wyborem jest oświetlenie wpuszczane, które sprawdza się w przypadku sufitów o standardowej wysokości. Inną opcją są lampy zwisające z sufitu, jednak łatwo jest skończyć z nimi na niewłaściwej wysokości, co może skutkować oślepianiem zarówno kucharza, jak i gości spędzających czas przy wyspie.

Dzięki taśmom LED w prosty sposób i niskim kosztem możemy nadać wyspie nowoczesnego wyglądu. Ich montaż jest szybki i nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi. Naklejając taśmę od spodu blatu lub u dołu szafki zaraz nad podłogą, zyskujemy nie tylko ciekawy efekt, lecz również subtelne oświetlenie, które towarzyszyć nam może np. przy wieczornych seansach lub spotkaniach ze znajomymi.

Chcąc uzupełnić ten styl i nadać mu bardziej praktycznego wydźwięku, w domowych warunkach możemy stworzyć własną lampę wiszącą z pewnym i nieoślepiającym źródłem światła starczającym nawet do 40 tysięcy godzin ciągłej pracy. Wszystko, czego potrzebujemy do jej wykonania to pokryty lakierobejcą kawałek drewna, haki, stalowa linka oraz taśma LED. Duże wrażenie uzyskamy np. poprzez zastosowanie plastra drewna z korą.

 

Decydując się na oświetlenie LEDowe posiadamy ogromny wybór przestrzeni kolorystycznych wytwarzanego przez nie światła, dzięki czemu mamy pewność, że wpasują się one w każde wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.