Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Fakty i mity na temat bezpieczeństwa zdrowotnego oświetlenia LED

22-10-2019

Wprowadzenie oświetlenia LED do powszechnego użycia zrodziło wiele pytań dotyczących tego, czy jest ono na tyle bezpieczne, aby na stałe zastąpić żarówki tradycyjne. Rozwiązanie tego problemu zostało szczegółowo opracowane przez LightingEurope i opublikowane przez Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego POL-Lighting.

Stosowanie lamp LED, a bezpieczeństwo oczu

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy lampy LED nie są szkodliwe, ponieważ wytwarzają więcej światła niebieskiego niż zwykłe żarówki. Jest to mit, ponieważ oświetlenie LED wcale nie wytwarza takiego światła więcej niż inne źródła o tej samej temperaturze barwowej. Aktualnie żarówki LED dostępne są w różnych barwach świetlnych, co pozwala dopasować ich natężenie do indywidualnych potrzeb.

Kolejne zadawane pytania, dotyczą bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp LED. Źródła światła i oprawy dostępne na rynku poddane są szczegółowym zasadom bezpieczeństwa, zawartym w dyrektywie 2001/95/WE oraz 2014/35/UE i jasno głoszą, że oświetlenie nie może stwarzać żadnego zagrożenia związanego z promieniowaniem. Jeżeli źródło światła nie spełnia odpowiednich norm, zostaje zaklasyfikowane do grupy ryzyka (GR), która określa, jakie stanowi ono zagrożenie i w jaki sposób należy je odpowiednio wykorzystywać. Wygląda to następująco:

Źródło światła i oprawa o oznaczeniu GR0 lub GR1 nie wymaga ostrzeżenia dla użytkownika. Ostrzeżeniem objęte są grupy RG2 i RG3 – produkty te muszą zawierać informację o grupie ryzyka oraz odpowiednie ostrzeżenia.

Ogólne źródła światła dostępne dla użytku powszechnego nie stanowią zagrożenia, a ich oprawy są bezpieczne.

Lampy LED, a inne źródła światła

Technologia LED wciąż jest nowością, a skoro pierwsze lampy LED świeciły chłodnym, niebieskim światłem, uznano je za niebezpieczne dla zdrowia. Prawdą jest, że lampy LED pod względem bezpieczeństwa nie różnią się od lamp tradycyjnych – żarówek i świetlówek (także CFL). W danej temperaturze barwowej lampy LED nie emitują większej ilości światła niebieskiego, a zestawienie oświetlenia LED z tradycyjnym objęte jest podobną klasyfikacją grup ryzyka.

Inne fakty, dotyczące światła niebieskiego w lampach LED:

 

  • Nie ma dowodów na to, że zużycie produktu LED zwiększa emisję światła niebieskiego na skutek starzenia się żółtego fosforu. Jedyny fosfor w lampach LED, który blaknie to fosfor organiczny, jednak nie jest on wykorzystywany w praktyce.
  • Lampy LED stosowane w szkołach, domach i biurach objęte są zasadami bezpieczeństwa, nie emitują wysokich ani szkodliwych ilości światła niebieskiego, nie są więc niebezpieczne dla dzieci.
  • Osoby, u których wykazano szczególną wrażliwość na światło niebieskie, powinny otrzymać specjalne zalecenia, dotyczące każdego rodzaju oświetlenia (nie tylko LED).
  • Patrzenie bezpośrednio na lampę LED nie stwarza większego zagrożenia dla oka niż produkty halogenowe czy fluorescencyjne.