Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Różnice między drukarkami atramentowymi a laserowymi

06-09-2020

Niezależnie od tego czy poszukujesz drukarki do domu czy miejsca pracy – stanowi ona urządzenie niezbędne. Pomimo ogólnej digitalizacji wiele dokumentów wciąż musi posiadać formę papierową, a wiele nowoczesnych drukarek posiada także znaczącą liczbę funkcji przydatnych w domu: jak wydruk zdjęć czy skaner. Ponadto korzystanie z punktów ksero z czasem staje się nieopłacalne, a nawet czasochłonne. Jak zatem zdecydować, który typ drukarki będzie najlepszy do twojego codziennego użytku? Najlepiej poznać różnice i zadecydować, który z dostępnych typów jest dla ciebie bardziej praktyczny.

Drukarka atramentowa i laserowa – różnice

Podstawowa różnica pomiędzy drukarką atramentową a laserową ma miejsce w procesie ich funkcjonowania. Podstawą dla drukarek atramentowych są mikroskopijne dysze, przez które wystrzeliwane są maleńkie krople tuszu. W drukarkach laserowych, jak sama nazwa wskazuje, fundamentem mechanizmu jest światło laserowe, czasem ewentualnie zamiast niego – ledowe diody. Druk, w tym przypadku, pojawiający się na papierze, pochodzi z tonera, którego cząstki są na tym papierze rozprowadzane.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest szybkość wydruku, ważna zwłaszcza dla drukowania biurowego, gdzie druk dokumentu powinien zajmować jak najmniej czasu. Bardzo długo drukarki laserowe znacząco przewyższały atramentowe odpowiedniki pod względem szybkości druku. Stanowiły wybór dużo bardziej efektywny przy większym nakładzie druku. Jak wspomina ekspert Activejet Paweł Leduchowski:

„Obecnie natomiast, najważniejsze jest zapoznanie się z modelem. Niektóre drukarki atramentowe przegoniły większość tych laserowych. Ponadto łączą w sobie wysoką szybkość wydruku ze świetną jego jakością.”

Wśród szybkich, przeciętnych drukarek laserowych znajdują się modele drukujące ok. 30 str. na minutę, choć te rzeczywiście najszybsze drukują ok. 60 str. na minutę. Drukarki atramentowe natomiast przeciętnie wytwarzają od 20 do 25 str. na minutę, a ich najszybsze modele – ok. 70 str. na minutę.

Uśredniony koszt wydruku na drukarce laserowej (czarno-białej), w przypadku tonerów marki Activejet wynosi ok. 45 zł, za 1000 stron, gdzie koszty przy tonerach innych producentów mogą wynieść o 100 zł więcej. Podobna rzecz dzieje się w przypadku tonerów kolorowych: tonery marki Activejet dla wydruku 1000 stron generują koszty w wysokości 452 zł; tonery innych producentów aż 830 zł. Zestawiając koszty dla drukarek atramentowych można zauważyć, że koszty te są zdecydowanie niższe – zarówno w przypadku tuszów marki Activejet, jak i innych marek. Koszt wydruku czarno-białych 1000 stron waha się w granicach 106 zł (Activejet) do 172 zł (inni producenci), a w przypadku tuszów kolorowych od 172 zł. (Activejet) do 260 zł (inni producenci).  

Należy także rozważyć problemy występujące w dwóch typach drukarek. W atramentowych wadą są wysychające tusze przy dłuższym czasie braku eksploatacji, tymczasem drukarki laserowe posiadają dwa ważne elementy mechanizmu drukującego: toner i bęben, ze względu na co mogą wymagać wymiany drugiego elementu po dłuższym czasie użytkowania. Znaczącym brakiem wśród drukarek laserowych jest brak możliwości (w przeciętnym modelu) druku kolorowego, a także ich wyższa cena – ta jednak związana jest z wyższą jakością wydruku. Dobrą drukarkę atramentową możemy znaleźć już za cenę w okolicach 500 zł, natomiast cena drukarek laserowych może być o paręset złotych wyższa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że będzie to produkt przeznaczony na dłuższy czas użytkowania. 

Zarówno drukarki atramentowe jak i laserowe mają swoje wady i zalety, a wybór powinien okazać się znacznie prostszy po zapoznaniu się z nimi. Przy niewielkiej ilości wydruków w domowych warunkach tradycyjna drukarka atramentowa, nawet za niewielkie pieniądze, powinna spełniać oczekiwania. Jeśli mamy zamiar na własną rękę drukować amatorską fotografię, grafiki lub zależy nam na drukowaniu kolorowych obrazów, musimy wybrać urządzenie atramentowe i w tym wypadku należałoby się skupić na jakości wydruku.

„W drukarkach atramentowych można drukować zdjęcia, co stanowi ich najwyższą przewagę nad drukarkami laserowymi. Właściwie w ogóle możliwość kolorowego wydruku jest znacząco tańsza za pomocą urządzeń atramentowych. Mają niższą cenę niż ich laserowe odpowiedniki, w większości wypadków są mniejsze, przez co łatwiej znaleźć im miejsce na małej przestrzeni.” - wyjaśnia ekspert Activejet Paweł Leduchowski.

Drukarka laserowa przewyższa atramentową pod względem wkładu: tonery nie wysychają tak szybko jak wkłady atramentowe, wobec czego nawet po długim okresie bezczynności wydruk wciąż będzie posiadał bardzo wysoką jakość. Kiedy w domowych warunkach drukujemy znaczące ilości dokumentów, drukarka laserowa lepiej spełni nasze oczekiwania, ponieważ jest niezwykle szybka, zwykle – prosta w obsłudze i zachowuje dobrą jakość druku. Drukarka laserowa sprawdzi się świetnie w biurze, zwłaszcza przy dużym zapotrzebowaniu na wydruk czarno-białych dokumentów lub podczas drukowania materiałów szkolnych do nauki zdalnej. Zwykle są one wydajniejsze i szybsze.

„Drukarka laserowa wyróżnia się doskonałą jakością wydruku dokumentów, niskimi kosztami eksploatacji – co wpływa na ekonomiczność urządzenia – oraz większą wydajnością i szybszym procesem drukowania. Warto wspomnieć, że drukarki laserowe mogą pracować nawet o 2 razy szybciej niż drukarki atramentowe, co jest szczególnie zauważalne w chwili wydruku znacznej ilości stron.” - wyjaśnia ekspert Activejet Paweł Leduchowski.

Nim zatem podejmiemy decyzję o zakupie drukarki w obu wypadkach należy zwrócić uwagę na to co oferuje konkretny model, jakim budżetem dysponujemy oraz do jakich czynności będzie nam potrzebna drukarka.