Blog

Oświetlenie sypialni – na co zwrócić uwagę?

27-12-2016


Sypialnia to miejsce relaksu, odpoczynku, oaza spokoju, dlatego warto zadbać o stworzenie w niej przytulnej i ciepłej atmosfery.  Nieocenioną rolę odgrywa w tym delikatnie rozproszone, dyskretne światło. Aby uzyskać jak najlepszy efekt niezbędne będzie połączenie różnych rodzajów oświetlenia. Poza oświetleniem górnym możemy wykorzystać lampki, lampy i kinkiety. Unikajmy jednak lamp halogenowych – są zbyt zimne, ostre i industrialne. W sypialni potrzebujemy zazwyczaj kliku rodzajów oświetlenia. Ważny jest jasny punkt świetlny do czytania, delikatne i romantyczne światło do relaksu oraz oświetlenie górne. Możemy także z powodzeniem zastosować kombinację lampek nocnych, kinkietów i lamp sufitowych.

Zacznijmy od głównego źródła światła. Lampy sufitowe są stosowane w każdym pomieszczeniu. Lampa sufitowa, szczególnie w formie atrakcyjnego żyrandola, może wzbogacić wystrój sypialni, pięknie oświetli pomieszczenie i będzie doskonałą dekoracją. Warto jednak pamiętać, że takie źródło światła w sypialni nie wystarczy. Trzeba dobrać do niego dodatkowe punkty świetlne.

Nie tylko mole książkowe powiedzą, że lampki nocne są w sypialni niezbędne. Szukanie po omacku budzika czy telefonu bywa kłopotliwe. Lampek nocnych powinno być tyle, ilu użytkowników sypialni. Najlepiej rozmieścić je po obu stronach. Strumień światła lampki nocnej powinien być skierowany w dół i mieć dość wąski zakres. Żeby zachować symetrię, najlepiej umieścić dwie identyczne lampki po obu stronach łóżka. Małe lampki możemy ustawić nie tylko przy łóżku, ale we wszystkich strategicznych punktach sypialni, na komodzie czy parapecie. Pamiętajmy tylko, że im mniejszy blat, tym mniejsza powinna być lampka nocna.

Jeśli nasza sypialnia jest niewielka i nie chcemy zagracać przestrzeni, w roli dodatkowego oświetlenia doskonale sprawdzą się kinkiety.  To świetna alternatywa dla lampek nocnych. Ich montaż warto uwzględniać już przy planowaniu sypialni, aby ukryć przewody elektryczne. Kinkiety warto umieścić symetrycznie, na takiej wysokości, aby nie uderzyć w nie głową, ale na tyle nisko, aby odpowiednio oświetlały wybraną strefę. Światło kinkietów powinno być skierowane w dół. Jeśli używamy ich jako dodatkowego, nastrojowego oświetlenia warto pamiętać, że ich światło powinno być rozproszone. Idealnie sprawdzą się tu kinkiety od Activejet – na przykład Matis lub produkty z serii Santa.

Jeśli w naszej sypialni mamy więcej przestrzeni lub nie jesteśmy fanami szafek i stolików nocnych, warto pomyśleć o doświetleniu przestrzeni lampami stojącymi. Odpowiednio dobrane lampy nie zajmują dużo miejsca, dając jednocześnie wyraźne światło. Najlepiej umieścić je w rogach sypialni, co pięknie doświetli pomieszczenie albo obok fotela, na którym zazwyczaj oddajemy się wieczornej lekturze. 

Ciekawym rozwiązaniem, które może zupełnie odmienić wystrój sypialni jest zastosowanie oświetlenia LED. W nowoczesnej sypialni świetnie sprawdzi się oświetlenie krawędzi łóżka taśmą LED. W ofercie Activejet znajdują się taśmy LED z czujnikiem ruchu, jak również z czujnikiem zmierzchu. Taśma LED z czujnikiem ruchu zamontowana w szafie czy przy łóżku ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu w nocy, bez konieczności zapalania górnego światła. Dodatkowo tego typu oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną i pozwali wyeksponować poszczególne elementy pomieszczenia, obrazy, gabloty i półki. 

Do każdego rodzaju oświetlenia używanego w sypialni możemy również zamontować ściemniacz. Ten drobny gadżet pozwoli nam idealnie wyregulować natężenie światła i momentalnie zmienić atmosferę w sypialni.