Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Oświetlenie nowoczesnych przestrzeni biurowych

30-01-2020

Coraz częściej na unowocześnienie wystroju biura decydują się nie tylko korporacje, lecz również małe firmy. Obecnie rola firmy nie sprowadza się wyłącznie do miejsca, w którym udostępniany jest sprzęt niezbędny do pracy - nowoczesne przestrzenie biurowe mają na celu pobudzać aktywność i motywację pracowników. Na odbiór otoczenia przez pracownika wpływa nie tylko sam wystrój, ale również dobre oświetlenie.

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest ważny nie tylko dlatego, że znacząco zwiększa ono produktywność, badania wskazują na ogromny związek pomiędzy światłem a zdrowiem psychicznym i fizycznym człowieka.

Przy zakupie źródła światła naszą uwagę powinna przykuć nie tylko określona przez producenta energooszczędność, lecz również dwa, istotne parametry: współczynnik oddawania barwy (określany jako Ra lub CRI) oraz temperatura barwowa światła (wyrażana w Kelwinach K). Najwyższą wartością dla Ra jest 100 i w takim środowisku ludzkie oko jest w stanie najlepiej odróżnić od siebie barwy. Polska norma określa, że w miejscu pracy współczynnik ten musi wynosić co najmniej 80, przy czym tanie LEDy pochodzące od nieznanych firm często nie osiągają wartości wyższej niż 75! Tak niski wskaźnik Ra przyczynia się do przemęczenia oczu oraz odczuwania stresu przez osoby narażone na długi kontakt z niesprzyjającym oświetleniem.

Temperatura barwowa światła potrafi całkowicie zmienić nasz odbiór pomieszczenia. Sprzyjające wypoczynkowi i relaksowi jest światło ciepłe (poniżej 3300 K), co często wykorzystywane jest w pomieszczeniach typu restroom, jednak taka atmosfera nie sprzyja skupieniu, a wręcz może powodować nadmierne rozluźnienie, dlatego za idealny przedział temperatury stymulującej do pracy uznaje się 4000-5300K.

 

LEDy w miejscu pracy

Popularność żarówek LED wciąż rośnie, a samo rozwiązanie zyskuje rzesze fanów szczególnie wśród przedsiębiorców. Ich sposób działania jest energooszczędny, ponieważ żarówki tego typu nie nagrzewają się, tym samym nie przemieniając niepotrzebnie energii w ciepło. To nie tylko sposób na oszczędność poprzez zmniejszenie wydatków na prąd, lecz również obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu, co przekłada się na rzadsze korzystanie z klimatyzacji. Kolejnych oszczędności przysparza długość pracy tego źródła światła, wynoszący od 40 do nawet 100 tysięcy godzin! Również barwa emitowana przez żarówki LED zasługuje na uwagę, bowiem wykazują się one wąskim pasmem promieniowania, co sprawia, że wierniej oddają kolor i temperaturę światła, do jakiej zostały stworzone.

 

Zastosowanie tego rodzaju oświetlenia przekłada się znacząco również na komfort pracy. Światło, które emitują LEDy jest ciągłe, w przeciwieństwie do np. tradycyjnych żarówek, które pulsują podczas pracy. Migotanie przyczynia się do większego zmęczenia oczu, dekoncentracji a nawet bólów głowy.

 

Czy samo oświetlenie sufitowe wystarcza?

Dodatkowe oświetlenie stanowiska komputerowego powinna stanowić lampka biurowa z trój-przegubowym wysięgnikiem w celu zapewnienia pełnej regulacji. Co więcej oprawa takiej lampy musi posiadać dużą powierzchnię, która zapewni szeroki i równomierny strumień światła. Ten warunek powinien być spełniony w szczególności wtedy, kiedy pracownik wykonuje swoje obowiązku do późnych godzin wieczornych. W przypadku długich godzin pracy mile widziana będzie możliwość przełączenia się z oświetlenia głównego na dodatkowe – wynika to z faktu, że przez lata ewolucji przyzwyczailiśmy się do dziennego trybu życia. Sztuczne przedłużanie dnia przy pomocy ostrego światła jest niewskazane, a wręcz niezdrowe, lata takiego funkcjonowania mogą zaowocować poważnymi chorobami nawet we wczesnym wieku.

 

Wymiana oświetlenia a nawet całych opraw może wydawać się w pierwszej chwili kosztowna, warto jednak zwrócić uwagę na oszczędność, dzięki której inwestycja ta zwróci się w krótkim czasie. Dodatkowym atutem jest praca ze zmotywowanymi i produktywnymi ludźmi. Korzystne środowisko odbija się korzystnie nie tylko na produkcie końcowym wykonywanych obowiązków, lecz również na stosunkach międzyludzkich i atmosferze pracy.

 

W ofercie Activejet dostępna jest pełna gama produktów oświetleniowych, które idealnie sprawdzą się nie tylko w domach, ale także w biurach.