Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Efektywna praca w domowym zaciszu!

24-10-2020

Praca w trybie home office ma swoje plusy i minusy, jednak by była efektywna musimy znać jej granice. Wydawać by się mogło, że pracując w domu będziemy mogli poniekąd zająć się codziennymi czynnościami, takimi jak choćby zrobienie zakupów czy prania. Tryb home office potrzebuje sztywnych ram; zasad, które będziemy przestrzegać – w innym wypadku zbyt łatwo popadniemy w nieprawidłowy schemat, a z niego prosta droga do frustracji. Praca w home office wymaga od nas samodyscypliny i organizacji swojego czasu. Jak zatem pracować w domu?

Wyznacz sobie czas, w jakim pracujesz

Niezależnie od tego czy jest to praca stała czy dodatkowa – odpowiednia organizacja czasu to podstawa! Wyznacz sobie godziny w jakich pracujesz i w tym czasie nie podejmuj innych aktywności. Będąc w biurze przecież nie wyjdziesz do sklepu, aby zrobić szybko zakupy, prawda? Wyobraź sobie zatem, że Twoje miejsce pracy jest swoistym biurem, w którym nie ma miejsca na domowe obowiązki. Nie wykonując obowiązków pracy, a uleganie pokusom sprawi, że cały dzień przecieknie przez palce. Mając określone godziny pracy np. 9-17 wiesz, że w tym czasie nie ma miejsca na inne czynności. Pamiętaj, aby poinformować domowników o tym, w jakich godzinach pracujesz – wyjaśnij, że nie powinni ci wówczas przeszkadzać.

Wyznacz sobie także czas, w jakim będziesz robić przerwy. W domu ciężko zrobić sobie przerwę 15-to minutową, zawsze coś zaabsorbuje naszą uwagę, przez co z 15 minut zrobi się godzina. I tutaj trzeba pracować nad swoją samodyscypliną.

Stwórz odpowiednie miejsce pracy

Warto wybrać konkretne miejsce, w którym będziemy pracować. Pracowanie raz w salonie, innym razem w sypialni może nie zdać egzaminu, wręcz odwrotnie – takie działanie sprawi, że całe mieszkanie będziemy kojarzyć z pracą. Jeśli zatem mamy taką możliwość wydzielmy jeden osobny pokój na domowe biuro. Jeśli takiej możliwości nie ma – skupmy się na zagospodarowaniu niewielkiego kącika w którymś pomieszczeniu i oddzielmy je od reszty mieszkania. Doskonale sprawdzą się tutaj regały, parawan, a nawet wysokie rośliny.

Nie bez znaczenia jest sprzęt, na którym przyjdzie nam pracować – laptop czy komputer powinien spełniać swoją rolę i posiadać najważniejsze funkcje. Nie zapominajmy o myszce oraz klawiaturze, w przypadku, gdy korzystasz z komputera stacjonarnego. Mysz bezprzewodowa USB AMY-320WS od Activejet to doskonały przykład na to, jak połączyć nowoczesność z estetyką. Niebanalny wygląd i biały kolor świetnie dopełnią domowe biuro. Dobierając do myszy klawiaturę USB K-3016SW również w kolorze białym sprawimy, że nasze wnętrze zyska dodatkowy design! Kontrastem może stać się mysz bezprzewodowa USB AMY-320BS – jej ergonomia i kształt przypadnie do gustu każdemu! Równie intrygującym produktem jest mysz przewodowa USB AMY-146 od Activejet z rozdzielczością ruchu 1000 DPI. Gratka dla osób nielubiących wymieniania baterii w urządzeniu.

Nie zapomnij się ubrać

I choć może brzmieć to zabawnie, a praca w piżamie pod kołdrą kusi, tak na dłuższą metę może przynieść więcej złego niż dobrego. Oczywiście w domu możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody – założyć ciepłą bluzę, czy spodnie dresowe, niemniej ważne jest, aby w ogóle to zrobić! Brak odpowiedniego ubioru może wpłynąć nie tylko na naszą efektywność, ale i prokrastynację.

Pozbądź się rzeczy, które mogą Cię rozpraszać

Jeśli na Twoim biurku znajdują się gry, niedokończona lektura, a włączony telewizor szumi gdzieś w tle – zrób z nimi porządek. Schowaj gry i lekturę, wyłącz telewizor, w innym wypadku elementy te będą stanowiły dużą pokusę, której możesz ulec, a stąd krótka droga do zapomnienia.

Praca w domu jest niemal spełnieniem marzeń – daje wiele możliwości, komfortu i swobody, jednak stawia także dużo wyzwań: wymaga samodyscypliny i właściwej organizacji czasu. Nie ulega wątpliwości, że efektywnej pracy zdalnej należy się nauczyć, jednak w chwili, gdy to osiągniemy, wpadniemy w odpowiedni dla siebie rytm.