Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Czym jest decoupage?

20-09-2020

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się techniki do domowego ozdabiania rzeczy – jedną z takich technik jest właśnie decoupage. Za jej pomocą można ozdobić niemal każde elementy drewniane, plastikowe czy szklane, co sprawia, że dana rzecz jest jedyna w swoim rodzaju. Jednak na czym dokładnie polega ta technika?

Decoupage jest techniką ozdabiania przedmiotów polegającą na przyklejaniu na ich powierzchni wzorów z cienkich papierów lub serwetek. Nie musimy jednak ograniczać się do nich! Możemy sięgnąć po nieco inne rozwiązania takie jak stare gazety, czy własne komputerowe wydruki. Ważne jest jednak, aby znajdowały się one na naprawdę cienkim papierze. Do własnych, domowych wydruków potrzebujesz dobrej jakości tuszów, aby nakładane motywy odwzorowały i oddały to, co znajduje się na wydruku. Z pomocą przychodzi marka Activejet! W ofercie znajdziesz tuszów, które dobierzesz do swojej drukarki!

Decoupage od kuchni

Jednym z głównych zamierzeń decoupage jest uzyskanie takiego efektu, który przypominał będzie rzeczywisty malunek. Sama dekoracja nie jest czasochłonna czy skomplikowana – wystarczy wyciąć fragment wzoru, jakim chcemy udekorować przedmiot, a następnie przykleić go. Po wyschnięciu kleju lakierujemy kilkukrotnie przedmiot, do momentu całkowitego zespolenia się wzoru z przedmiotem.

Oprócz podstawowego dekorowania rzeczy istnieje wiele innych dodatków, które możemy wykorzystać, by jeszcze bardziej wzbogacić przedmiot. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych zasobów i pokładów kreatywności!

Co wyróżnia decoupage?

Ta technika jest doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących rękodzieło i poszukujących czegoś nowego. Dzięki temu, że decoupage daje niemal nieograniczone możliwości możemy śmiało puścić wodzę fantazji i ozdobić niemal wszystko! Mało tego: technika ta jest prosta, przez co praktyka naprawdę uczyni mistrza – i to w krótkim czasie! I choć wydaje się to dość skomplikowane, tak metoda ta jest dość prosta, co jeszcze bardziej do siebie przekonuje. To właśnie ona podbija serca osób chcących w domowym zaciszu rozwijać rękodzieło. Rynek wychodzi klientom naprzeciw, ponieważ powstają sklepy, gdzie można kupić niemal wszystko, czego potrzebujemy do rozpoczęcia swojej przygody z decoupage.

Nadaj starym meblom nowego wymiaru i zamień je w prawdziwe dzieło sztuki!

Zdobienie i nadawanie nowych kształtów przedmiotom to jednak nie wszystko – za sprawą decoupage możliwe jest postarzenie drewnianych szkatułek czy pudełek, a nawet stworzenie na ich powierzchni rys przypominających pęknięcia. Co za tym idzie: za pomocą decoupage można śmiało wykonać… renowację mebli!

Jeśli w Twoim domu znajdują się stare meble już przedmioty, które niszczeją, możesz z łatwością nadać im drugie życie! Zdobienie mebli wygląda dokładnie tak samo, jak zdobienie innych przedmiotów, niemniej tutaj musimy zastanowić się, co tak naprawdę będzie pasować do danego mebla – jak będzie współgrał z miejscem, gdzie będzie stał; czy będzie komponował się z innymi meblami? Jeśli zaś kierujesz się odwagą – eksperymentuj! Z pewnością stworzysz coś niebanalnego i jedynego w swoim rodzaju!

Metoda decoupage daje nam wiele możliwości – wpływa na rozwój kreatywności i zdolności manualnych, ale przede wszystkim daje mnóstwo satysfakcji! Spróbuj swoich sił w tej technice, a zobaczysz, w jak łatwy sposób odmienisz to, co wyszło już z mody!