Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Kredki w dłoń, do końca wakacji kolejno odlicz

21-08-2019

Powoli, powolutku czas wakacji dobiega końca. Już niedługo skończy się błogi czas letniego wypoczynku, spędzania całych dni na dworze i zabawie z rówieśnikami. Jego miejsce zajmie ważny rozdział w życiu najmłodszych, czyli przedszkole albo szkoła. Podpowiadamy co zrobić, aby ten okres przestawienia się na szkolny rytm był dla dziecka jak najprzyjemniejszy.

I nie chodzi tu o zwykłą rozmowę z dzieckiem, aby przygotować je na różne scenariusze, które mogą przydarzyć się w pierwszej klasie czy przedszkolu, jeśli idzie tam po raz pierwszy. Rzecz nie dotyczy też szkolnej wyprawki, i tego, że należy zacząć ją kompletować już pod koniec wakacji włączając w ten proces dziecko. Chodzi nam jedynie o rozruszanie dziecięcych dłoni. Wtedy pozostałe czynności wiążące się z rozpoczęciem roku szkolnego będą dla dziecka o wiele prostsze.

Musimy pamiętać, że z wybiciem pierwszego dzwonka nasze pociechy będą musiały więcej czasu spędzać na rysowaniu, malowaniu, wycinaniu czy w końcu - nauce pisania. A wiadomo, po okresie wakacji, kiedy nasze dzieci odzwyczaiły się od takich czynności, trudno im będzie z satysfakcją nagle kilka godzin siedzieć nad rysunkami czy pisaniem liter. Dlatego warto te ostatnie dni sierpnia przeznaczyć wspólnie z dzieckiem na ćwiczenia grafomotoryczne, czyli takie, które poprawią wydajność i precyzję ruchów jego dłoni i palców. To sprawi, że dziecięce ręce łatwiej przystosują się do szkolnych czy przedszkolnych wymogów, a co za tym idzie, nasze pociechy nie zniechęcą się do nowych obowiązków i na hasło „szkoła” czy „przedszkole” nie będą reagować złością albo płaczem.

Co zrobić, aby ułatwić dziecku powrót do szkolnej ławki? Oto kilka prostych ćwiczeń, które z nadejściem roku szkolnego z jednej strony rozruszają dziecięce dłonie, a z drugiej będą dla nas świetną okazją do rozmowy z dzieckiem i wspierania w nim własnej wartości.

Propozycje ćwiczeń grafomotorycznych z wakacjami w tle:

Kartka, kredki, wspólny czas z dzieckiem, a w nagrodę uśmiech.

1. Puzzle – jeśli znudziły nam się modele, które mamy na półkach, możemy wydrukować zdjęcie z wakacji, przykleić je do grubszego papieru i pociąć na kawałki. W ten sposób powstanie nasz autorski, wakacyjny pomysł na puzzle.

2. Plan zajęć – na kartce narysujmy plan lekcji i zajęć pozalekcyjnych, udekorujmy go wakacyjnymi wzorami, które pokoloruje czy wyklei dziecko. Możemy też do takiego planu dokleić muszelki z wakacji czy suszone kwiaty.

3. Wakacyjny pamiętnik – w czystym zeszycie dziecko rysuje wakacyjne przygody, swoje ulubione letnie przekąski i wakacyjne aktywności; może do takiego zeszytu wkleić również bilety, ulotki z odwiedzanych miejsc czy po prostu kilka zdjęć z wakacji.

To tylko wybrane ćwiczenia, które z jednej strony będą świetną powakacyjną rozrywką, a z drugiej -przyczynią się do miękkiego lądowania w nadchodzącym roku szkolnym i przedszkolnym. I o to warto zadbać, niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń grafomotorycznych wybierzemy. Jedno jest pewne, aktywizując ciało, mięśnie i głowę dziecka zanim usiądzie w szkolnej ławce, czynimy dla niego bardzo dużo dobra, które zaprocentuje, bo po prostu będzie mu zręczniej i będzie czuł się pewniej. A jego dobre samopoczucie i wiara, że tak szybko się nie zniechęci trzymając w ręce kredki czy nożyczki będzie dla nas najlepszą nagrodą.