Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Jak prawidłowo czyścić komputer?

14-06-2020

Komputer, tak jak każdy inny sprzęt elektroniczny, powinien być regularnie czyszczony. Jeśli ta czynność zostanie zaniedbana, laptop może ulec uszkodzeniu lub całkowitemu zepsuciu. Dlaczego? Nagromadzony kurz może łatwo się zapalić i nieodwracalnie uszkodzić kartę graficzną, płytę główną lub zasilacz. Znacząca ilość kurzu sprawia także, że podzespoły pracują wolniej, ponieważ słabiej oddają ciepło, czyli łatwiej ulegają nagrzaniu. Ponadto brudny ekran czy klawiatura utrudniają pracę na sprzęcie. Jeżeli zatem zauważyłeś podejrzane plamy na obudowie, monitorze, twój wentylator zaczął ostatnio bardzo głośno pracować albo system coraz częściej się zawiesza – warto zapoznać się z prawidłowym sposobem czyszczenia swojego komputera.

 

Od czego zacząć?

Monitor to centralny punkt, na który patrzymy codziennie, często przez kilka godzin, podczas pracy na komputerze. Znajdujące się na nim plamy czy inne zabrudzenia odwracają naszą uwagę, co staje się niekomfortowe. Domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń nie jest jednak najlepszym wyborem; nie powinniśmy czyścić ekranu za pomocą płynu do mycia naczyń, chusteczkami nawilżonymi lub higienicznymi, papierem ręcznikowym, czy papierem toaletowym. Papiery i ręczniki tego typu mogą zarysować powierzchnię, natomiast zbyt duża ilość cieczy – jeśli dostanie się pod ramkę lub spłynie na spód monitora – może spowodować zwarcie i zepsuć urządzenie. Do czyszczenia każdego typu ekranu najlepiej używać przeznaczonych do tego produktów. Przykładem mogą być chusteczki do matryc LCD zawierające odpowiednie środki, dzięki którym ekran nie popsuje się, a będzie cieszył czystością. Chusteczki są przystosowane do czyszczenia i odplamiania tego typu powierzchni. Równie dobrym rozwiązaniem jest zestaw do czyszczenia ekranów 2w1 AOC-269. To płyn o specjalnej formule, idealny w szczególności do czyszczenia silnie zabrudzonych ekranów LCD/LED/plazmowych i ekranów szklanych. W zestawie znajdziesz: płyn czyszczący w buteleczce o pojemności 250 ml oraz ściereczkę z mikrofibry o wielkości 20 cm x 20 cm. Produktem rekomendowanym dla notebooków jest z kolei zestaw czyszczący marki Activejet do notebooków. To wysokiej jakości podręczny zestaw do czyszczenia notebooków, laptopów, komputerów, ekranów i urządzeń elektronicznych. Zestaw zawiera antystatyczny płyn do czyszczenia wraz z mniejszym aplikatorem, dwustronną szczoteczkę ze schowkiem na płyn, ściereczkę z mikrofibry w eleganckim pudełeczku.

 

Idąc dalej

Do czyszczenia obudowy, karty graficznej oraz procesora najlepiej nadaje się sprężone powietrze – usuwa ono warstwy kurzu, nawet z najgłębszych szczelin i małych części. Doskonale sprawdzi się sprężone powietrze marki Activejet dostępne w dwóch pojemnościach: 400ml i 600ml. Dodatkowo przyda się także pianka do czyszczenia części plastikowych; pozwoli na delikatne oczyszczenie zastanych zabrudzeń. Z pomocą przychodzi spray do czyszczenia – nadający się zarówno do czyszczenia drukarek, jak i innych urządzeń.

 

Podczas porządków we wnętrzu komputera należy pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej; często się zużywa, dlatego też warto pamiętać, by utrzymywać jej dobry stan, zwłaszcza przy procesorze. Czyszcząc środek należy pamiętać o kablach, kurz z nich łatwo się przenosi, dlatego oczyszczenie ich sprężonym powietrzem jest ważnym elementem odświeżania komputera. Należy pamiętać, by elementy wewnętrzne sprzętu traktować bardzo delikatnie i odłożyć je potem w dokładnie ten sam sposób. Czyszczenie nie powinno spowodować żadnej awarii. Dodatkowo, jeśli już chcemy w pełni odnowić naszego laptopa czy tzw. peceta – warto pomyśleć o sformatowaniu systemu – zabieg ten również powinien odbywać się od czasu do czasu, choć lepiej zalecić go specjaliście, jeśli samemu nie jest się pewnym swoich informatycznych umiejętności.

Czyszczenie komputera to proces złożony, a do jego wykonania najlepiej używać środków specjalistycznych. W ofercie marki Activejet znajdują się gadżety, takie jak sprężone powietrze, środki do czyszczenia plastików oraz drukarek, pianki i chusteczki do monitorów, patyczki do czyszczenia klawiatury oraz uniwersalne płyny, również w wersji kompaktowej. Jednak zanim przystąpimy do sprzątania, warto zadbać o kwestię bezpieczeństwa: wyłącz komputer, odepnij zasilacz, wypnij wszystkie kable. Najważniejsze jest jednak to, by absolutnie unikać większych ilości cieczy – mogą one doprowadzić do zwarcia, a ono: do porażenia prądem, które jest niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Z tego też powodu warto wiedzieć jak czyścić swój sprzęt w prawidłowy sposób.