Zapisz się do newslettera

Zyskaj więcej
i ciesz się drukiem najwyższej jakości

Uwaga: wyrażenie ostatniej ze zgód dot. urządzenia końcowego jest niezbędne, abyśmy mogli wysyłać do Państwa informacje drogą elektroniczną na e-mail.

Newsletter

zapisz się

Blog

Idealna kompozycja do zdjęć typu flat lay

22-07-2020

Zdjęcia typu flat lay – robione z góry – cieszą się wielką popularnością i zainteresowaniem. Taki sposób prezentacji zdjęć jest niezwykle estetyczny, ale i pobudzający naszą kreatywność i twórczość. Zdjęcia robione w kanwie flat lay doskonale nadają się do sesji produktowej, biznesowej, kulinarnej i wielu innych! I to właśnie ta uniwersalność podbija serca miłośników fotografii.

Fotografia flat lay to nic innego jak uchwycenie w kadrze przedmiotów, zazwyczaj prezentowanych na płaskiej powierzchni, z „lotu ptaka”. Nie wystarczy jednak zwykłe rozłożenie fotografowanych obiektów, wszak sam kubek z kawą w towarzystwie laptopa może nie do końca wydawać się atrakcyjny. Jeśli jednak dodamy do kompozycji kilka elementów sprawimy, że zdjęcie nabierze dynamiki, stylu i niepowtarzalności! Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak zbudować kompozycję zdjęć flat lay?

#1 - kompozycja

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiedni wybór głównego tematu, ustawiając go w centralnym punkcie. Przyjmijmy, że fotografowanym obiektem będzie kubek z kawą – to właśnie on powinien odgrywać na zdjęciu pierwsze skrzypce. Dopiero później uzupełniamy kompozycję poprzez dodanie innych elementów. Elementy te mogą być pokrewne, jak np. ziarna kawy, ciasteczka, czy książka, ale nie muszą. Równie dobrze mogą to być kwiaty – sztuczne lub prawdziwe, świeczki, a nawet artykuły biurowe takie jak spinacze. Ważne, żeby nie wprowadzić zbyt dużego chaosu – odwróci on uwagę od głównego punktu.

Zastanów się, co chcesz przekazać, jaki chcesz uzyskać efekt, a następnie dobierz odpowiednie dodatki, uzupełniając całość. Patrząc na kompozycję od razu zauważysz, czy jakiś element nie „wybija się” z tła. Jeśli wszystkie przedmioty mają podobną barwę, a tylko jeden przedmiot od nich odstaje – usuń go. Wyjątek stanowi produkt znajdujący się na głównym planie. Weźmy przykład wcześniej wspomnianej kawy: jeśli w jej otoczeniu znajdują się ciepłe kolory, jak choćby brąz czy beż i nagle dodamy do kompozycji czerwoną barwę może okazać się, że zdjęcie straci swój urok. Podobnie, gdy do aranżacji dodamy zbyt dużo kolorów, które ze sobą nie współgrają. Staraj się kierować zasadą – mniej znaczy więcej. Zobaczysz wówczas, jak niewiele potrzeba, aby zrobić piękne ujęcie flat lay!

Nie możemy zapomnieć o tle – dobrze, by było ono naturalne, ale i spójne. Najlepiej sprawdzają się białe lub beżowe koce, prześcieradło, czy nawet pościel! Alternatywą dla takich rozwiązań są gotowe tła fotograficzne, przybierające różne formy naniesione na papier – marmur, gres drewno.  Najważniejszą kwestią jest to, aby tło było delikatne i nie burzyło całości kompozycji.

#2 – światło

Gdy nasza kompozycja została przygotowana musimy zadbać o odpowiednie światło – to ono w każdym rodzaju fotografii odgrywa najważniejszą rolę. Zdjęcia typu flat lay zazwyczaj są jasne, dlatego też najlepiej sprawdza się tutaj światło naturalne, dzienne. Idealnym miejscem do fotografowania będzie zatem przestrzeń w pobliżu okna. Jeśli nie masz takiej możliwości – zastosuj blendę. Ważne, aby ustawić ją naprzeciw źródła światła i manewrować do momentu, aż uzyskamy idealne światło. Blenda doskonale doświetli nasz plan zdjęciowy!

#3 – wybierz kadr

Kompozycje flat lay lubią kadry centralne, gdzie fotografowany przedmiot znajduje się na środku, a poboczne elementy jedynie go dopełniają. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco pobawić się kadrem i wypróbować np. kadr otwarty. To kompozycja, gdzie elementy dopełniające wychodzą poza ramę. Możliwości jest mnóstwo. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji!

Fotografia typu flat lay nie jest trudna, niemniej trzeba mieć do niej nieco cierpliwości. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i z każdym zdjęciem Twoje kompozycje będą coraz piękniejsze! Nie bój się eksperymentować! Gdy opanujesz już tę formę fotografii nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić zdjęcie w plakat, który przyozdobi Twój salon lub sypialnię. Wystarczy zaopatrzyć się w tusze lub tonery i papier fotograficzny, a następnie wybrać idealne dla siebie zdjęcie, zamieniając je w ponadczasową pamiątkę! W ofercie Activejet znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.